1 Reply Latest reply on Nov 21, 2016 5:48 PM by Intel Corporation

Intel(R) Pentium(R) CPU B980 @ 2.40GHz podczas testu CPU przegrzewa sie.

Bolek147

Witam, mam problem od jakiegos czasu ze mój laptop strasznie zaczął wolno pracowac, szukalem przyczyny w pamieci ram ale jest ok, pobrałem program do diagnostyki intel i wszystko jest ok dopóki nie dojdzie do CPU Load, wtedy mam taki komunikat:

1 degrees C below maximum

Test Result - FAIL

Expected Greater than 1 degrees below max

Received 1 degrees below max

Test FAILED

Please check your Processor Thermal Solution

Temperature Monitor Stopped

Teraz zrobilem test chyba poraz 5 i wyszedł pozytywnie, nie mam pojęcia o co chodzi, ale laptop mimo wszystko chodzi jak stary emeryta. Prosze o pomoc ponieważ nie wiem czy to procesor na 100%.

• 1. Re: Intel(R) Pentium(R) CPU B980 @ 2.40GHz podczas testu CPU przegrzewa sie.
          Intel Corporation
          This message was posted on behalf of Intel Corporation

Hello :

For future posts, please use English language so we can better assist you.

Based on the results of the test, it seems to be the processor is overheating.

The problem could be related to the processor itself or it could be related to the board, but it is hard to tell for sure.

Who is the manufacturer of the laptop?

Did you check with them directly about this problem?

Did you check the vents for dust?

Remember that even though the laptop is using an Intel® processor, the warranty on it is provided by the manufacturer of it, so, it will be good to check with them as well in case a replacement of the laptop is needed.

Any questions, please let me know.

Alberto