Skip navigation

Czech and Slovak

5 Posts authored by: Karel Javůrek

Microsoft představil první větší aktualizaci, která obsahuje spoustu nových funkcí pro nedávno uvedený operační systém Windows 10. Aktualizace je k dispozici zcela zdarma a postupně bude nabídnuta všem uživatelům v rámci běžného aktualizačního procesu. Protože větších novinek je opravdu hodně, vybrali jsme pro vás pět nejlepších, na které se podíváme podrobněji.

 

Synchronizace notifikací mezi desktopem a telefonem

S moderními chytrými telefony jsme si zvykli na rychlé upozorňovací zprávy, které mohou zobrazit různé druhy informací z různých aplikací. Základem může být sms, ale také třeba notifikace o novém emailu nebo pohybu před dveřmi domu, který vám poslala bezpečnostní aplikace napojená na vaši kameru u domu.

 

Problém ale nastává, pokud u sebe zároveň máte i desktopový počítač nebo notebook. Microsoft to vyřešil elegantně – oznámení si můžete nechat automaticky posílat i na desktop, odkud je můžete rychle vyřizovat nebo zavírat. V podporovaných aplikacích můžete dokonce přímo odepisovat, posílat soubory a to vše přímo z desktopu, aniž byste potřebovali použít mobilní telefon. Je to pochopitelně mnohem rychlejší, než stejné věci vyřizovat na malém displeji telefonu. Hlavní výhodou je, že synchronizace notifikací funguje jak s telefony s Windows 10, tak i s Androidem, kde je pouze nutné doinstalovat aplikaci Cortana od Microsoftu a přímo vybrat, co vše chcete synchronizovat.

 

Prohlížeč Microsoft Edge podporuje rozšíření

Nový internetový prohlížeč Edge od Microsoftu se dočkal značného rozšíření funkčnosti pomocí externích pluginů. Díky nim lze do prohlížeče přidávat nové vlastnosti, které jsou například specifické přímo pro konkrétní aplikaci. K dispozici jsou tak rozšíření pro Evernote, Adblock, vývojářské nástroje a podobně.

 

Jednotlivá rozšíření se zobrazují v pravém horním rohu, ale celkový design zůstal jednoduchý a čistý. Dle měření Microsoftu je prohlížeč ještě úspornější než v minulé verzi, což znamená delší výdrž na baterii i na stejném notebooku. Webové stránky mohou navíc skrze Edge posílat užitečná oznámení do hlavního centra akcí ve Windows 10, odkud je můžete spravovat najednou dle potřeby.

 

Tmavé téma, které může i prodloužit výdrž

S Windows 10 Anniversary Update přichází i podpora nového módu, který rozhraní přepne do tmavého režimu. Na některých typech obrazovek (typicky OLED, které nemají podsvícení, ale svítí jednotlivé body) lze tímto způsobem ušetřit energii a tím pádem o něco prodloužit výdrž notebooku nebo tabletu. Tmavý režim může najít uplatnění i na desktopu, pokud pracujete v noci a vadí vám zářivá bílá barva.

 

V rámci designu Microsoft upravil i maličkosti jako rychlý proklik k události, která se zobrazuje přímo v živé dlaždici v nabídce Start, vylepšené Centrum akcí s pokročilejším nastavením a další novinky.

 

dark-mode.png

 

Nový integrovaný Skype

K dispozici je i nová verze integrovaného komunikátoru Skype, který podporuje spoustu novinek. Kromě možnosti přepnutí do tmavého režimu se chlubí extrémně rychlým startem a integrací se systémem. Vylepšený design přináší snadnější a rychlejší ovládání s pokročilejší možností sdílení obrazovky a spolupráce, sdílení souborů přes cloud až do velikosti 300 MB, rychlé odpovídání přes oznámení a podobně.

 

skype.png

 

Vylepšený režim tabletu i elektronického pera

V rámci hybridních zařízení Microsoft zapracoval lepší přepínání režimů notebooku a tabletu. Dochází tak například k automatickému skrývání hlavního panelu a přepínání na celou obrazovku.

 

Majitelé zařízení s podporou stylusu ale ocení především nové aplikace a funkce, které urychlí a usnadní práci. Mezi nimi jsou například chytré poznámky s rozpoznáváním textu nebo chytrý blok pro obecné kreslení, který má i takové funkce jako virtuální pravítko a podobně. Pomocí stylusu můžete chytře zasahovat i do některých dalších aplikací, například ve Wordu můžete využít rychlé mazání pouhým přeškrtáním dané části textu či rychle kreslit tvary.

 

Funkce Windows Ink podporuje ale pouze vybraná zařízení se stylusem, nelze je použít v kombinaci s dotykem prstu.

Z oblasti nových technologií, které by měly změnit způsob, jakým interagujeme s počítači, lze vyzdvihnout hlavně dvě – virtuální a rozšířená realita.

Zatímco virtuální realita má za cíl zcela nahradit klasickou realitu a uvrhnout nás do virtuálního simulovaného světa, kterému náš mozek uvěří, že je skutečný, rozšířená realita je takový hybrid.

Kombinuje totiž jak realitu kolem nás, tak i virtuální svět v jeden obraz nebo třeba zvuk. Stejně jako u virtuální reality jde totiž o úpravu signálů pro co nejvíce našich senzorů na těle a nelze se divit, že oči jsou primárním cílem. Starají se totiž o největší datový tok informací do mozku.

 

Výstřižek.JPG

 

Pokémon GO ukazuje sílu exponenciálního rozmachu

Vzhledem k rozdílnosti obou technologií bylo vždy otázkou, jaká vlastně bude populárnější a rychleji se rozšíří. S nejnovějším případem v podobě hry Pokémon Go byla otázka zcela jasně zodpovězena – rozšířená realita. Zatímco virtuální realita nabízí plnou simulaci, vyžaduje rovněž samostatný hardware, celé brýle a případně další příslušenství. S rozšířenou realitou stačí už i mobilní telefon, který má základní výbavu v podobě akcelerometrů, gyroskopů, kamery a GPS.

 

Kombinace správného načasování, technologie a hry se sběrem virtuálních postaviček v reálném prostředí dala zrodit naprostému fenoménu. Během dvou dnů od uvedení v USA se hra Pokémon Go dle odhadů nacházela na 5 % všech zařízení se systémem Android. V samotném Japonsku si hru během prvního dne stáhlo 10 milionů uživatelů. Aplikace okamžitě překonala všechny statistiky celkové doby používání, a to dokonce i aplikací jako jsou Facebook nebo Twitter. Odhadovaný příjem tvůrců je přibližně 200 milionů dolarů za pouhý první měsíc od uvedení, a to i přes to, že jde v základu o aplikaci zdarma. Nic takového se ještě nikdy nestalo.

 

Reálné byznysové a marketingové využití

Rozšířená realita umožňuje vytvořit zcela novou vrstvu pro podniky z celého světa. Jak totiž chytře ukázal právě třeba Pokémon Go, podniky mohou uživatele chytající jednotlivé Pokémony nalákat a zvýšit tak prodeje třeba občerstvení. Některé restaurace se pochlubily tím, že reálné tržby díky virtuálním Pokémonům, které mají přímo uvnitř restaurace, vzrostly o desítky či stovky procent. V tomto směru lze do budoucna vymýšlet téměř nekonečné možnosti propojení virtuálního a reálného světa pro marketingové a byznysové účely.

 

Vzhledem k obřímu úspěchu Pokémon Go se určitě brzy dočkáme dalších her a aplikací, které budou využívat rozšířenou realitu. Podniky lákající uživatele tak budou mít nové možnosti, jak zaujmout a vystoupit z davu. Nejde přitom jen o gamifikaci, ale také různé formy interaktivního propojení, které může uživateli zlepšovat zážitek z produktu nebo služby dané firmy. Nic se ale nesmí přehánět - jak by to mohlo vypadat v případě „extrémně rozšířené reality“ v budoucnosti, si můžete prohlédnout na tomto videu:

 

 

Rozšířená realita bude důležitá i v podnicích

Možnosti rozšířené reality jsou ale velmi snadno aplikovatelné i pro interní použití ve firmách. Typickým příkladem jsou třeba různé konstrukční práce, kdy může zaměstnanec v rámci rozšířené reality skrze brýle vidět, o jakou součástku se jedná, s jakými parametry a kam je potřeba ji umístit. Díky tomu lze dosáhnout rychlejšího zaučení, rychlejší a efektivnější práce a také menší chybovosti.

 

Rozšířená realita tak v tomto směru vylepší skutečnou realitu o dodatečné informace, které pomáhají jednotlivcům i týmům dosáhnout lepších výsledků v různých činnostech. Primitivní rozšířená realita je už dávno mezi námi – třeba takový laserový snímač v rukou lidského skladníka, zobrazující informace z načteného kódu. Do budoucna jde tak o vylepšování na takovou úroveň, že žádné čárkové kódy nebudou potřeba a vše bude více „neviditelné“ a pracovat v pozadí s rozpoznáváním obrazu a dalších informací kolem nás.

Technologie a schopnosti dronů se rozvíjí raketovým tempem a začínají zasahovat do stále širších oblastí použití. Kromě zábavného létání u domu lze ale pokročilejší modely použít i pro podnikové nasazení. V jakých případech to je možné, na to se podrobně podíváme.

 

Výrobců dronů je dnes už několik, na profesionální segment i firemní nasazení se ale zaměřuje například společnost Yuneec, která vyrábí drony řady Typhoon a Tornado. Tyto drony už mají kamery s vysokým rozlišením, profesionální ovladače a obrovskou spoustu funkcí. Vybrané modely navíc podporují i uchycení různých druhů kamer, takže nejste omezení integrovaným řešením od výrobce jako třeba u levnějších modelů. Co ale s těmito drony můžete všechno dělat?

 

Úžasné panoramatické záběry

 

Základní funkcí, pro kterou lze drony jednoduše využít, je natáčení záběrů sídel nebo firemních událostí jako nikdy předtím. Díky tomu, že dnešní drony už lze osadit videokamerami s rozlišením 4K Ultra HD, ale i profesionálními fotoaparáty, přijde si na své každý fajnšmekr panoramatických záběrů a fotografií z výšky.

 

Použití pro natáčení takových záběrů začínají být populární u realitních kanceláří, které tímto způsobem mohou natáčet efektní záběry domů nebo pozemků.

 

Typhoon-G-Gimbal-GB203.jpg

 

Sledování postupu stavby

 

Drony lze dobře využít k pravidelnému a přesnému snímání toho, jak například postupuje stavba nového sídla nebo jeho oprava.

 

Protože lze s drony vyletět skutečně vysoko, můžete efektivně natočit i náročnější a rozsáhlé stavby a přesně sledovat, zda vše postupuje, tak jak má.

 

Pracovní dohled i bezpečnostní kontrola

 

Pokud je venkovní pracoviště rozlehlé, může být komplikované sledovat, zda vše pracuje podle plánů a nedochází k nějakým problémům. Pomocí dronů se lze proletět po celém pozemku a přes streamování záběrů v reálném čase se podívat takřka kamkoli.

 

Taková kontrola má rovněž bezpečnostní efekt, protože lze rychle zkontrolovat podezřelé oblasti, aniž by bylo nutné vyrazit pěšky nebo pomocí dopravního prostředku. Drony se už začínají používat třeba i pro hlídání a sledování zvířat určených pro chov.

 

738708634.jpg

 

Doručování balíků

 

Asi největší použití dronů v budoucnu lze očekávat v rámci přenášení balíků ze skladů třeba k zákazníkovi. Je jasné, že tato forma dopravy je velmi efektivní, rychlá a nenákladná a najde uplatnění především u logistických společností.

 

Drony mají v současnosti omezenou kapacitu baterie, která vydrží přibližně půl hodiny, ale do budoucna lze očekávat další vylepšování jak výdrže, tak i konstrukce, která umožní delší provoz na jedno nabití.

 

Využití dronů pro přenos balíčků lze pochopitelně využít i v rámci firmy. S moderními technologiemi, jako je například kamera Intel RealSense, lze rozpoznávat i hloubku obrazu, takže dron nenarazí a je schopen rozpoznat objekty. Díky tomu může ve vybraných případech pracovat zcela automaticky a tak doplnit stávající infrastrukturu ve firemní logistice.

 

Na nebezpečná místa

 

Lidé jsou nuceni lézt a kontrolovat místa, která jsou v různých směrech nebezpečná – jsou příliš vysoko, jedná o vrty na ropu či zemní plyn, elektrické sloupy s vysokým napětím a další kritická místa.

 

Dron umožní firmám omezit nutnost nasazení lidí na každý podezřelý případ nebo kontrolu, stačí jednoduše poslat dron a operátor v bezpečné vzdálenosti na zemi může vše zkontrolovat a prohlédnout na displeji, kde má k dispozici obraz ve vysokém rozlišením. Vše může navíc i nafotit a zdokumentovat pro pozdější analýzu.

 

CGO3_Gimbal_Camera.png

 

Jako noční strážci

 

Díky tomu, že je možné drony vybavit rovněž infračervenými kamerami, lze je používat i na hlídání a prozkoumávání oblastí i v té nejhlubší noci. Základem jsou samozřejmě běžné statické kamery na sloupech, ale ty mají svá omezení.

 

S drony je možné létat takřka neomezeně, alespoň do vzdálenosti, kam dosáhne bezdrátový signál ovladače. Pokud dojde ke ztrátě spojení, drony se dokáží vrátit na původní místo k vám nebo bezpečně přistát.

 

Může zachránit i životy

 

Drony mohou být velmi dobře použitelné i pro záchranné akce, protože umožňují velmi rychle a levně prohledat určitou oblast, aniž by byl zapotřebí vrtulník nebo podobné velké a drahé prostředky.

 

V kombinaci s termokamerou je nasnadě, že drony nacházejí uplatnění nejen u policejních složek, které v noci pronásledují zloděje, ale i u záchranářů, kteří potřebují najít ztraceného a zraněného člověka na neznámém místě.

Pokud jde o maximální procesorový výkon a zabezpečení, Intel nabízí ověřené čipy řady Xeon i pro ty nejvýkonnější superpočítače na světě. Procesory Intel Xeon ale můžete mít i v pracovním počítači nebo notebooku.

 

Intel vyrábí procesory pro všechny segmenty, ať už se jedná o telefony, tablety, ultrabooky, počítače v krabičce, chytrá zařízení nebo datacentra. Speciálním segmentem jsou ale servery a profesionální stanice, které vyžadují pokročilejší technologie procesorů řady Xeon.

 

Notebooky i počítače pro profesionály

 

S novou 14nm architekturou Skylake, která přináší nižší spotřebu a vyšší výkon i v těch nejnáročnějších aplikacích, uvedl Intel i novou řadu procesorů Xeon E3-1200 v5 a Xeon E3-1500M v5. Zatímco řada procesorů Xeon E3-1200 v5 je určena pro profesionální desktopové počítače, čipy Xeon E5-1500M v5 jsou pak pro profesionální notebooky. Poprvé je tak možné mít Xeony i v mobilním nasazení a v rámci notebooku tak dostupné kdekoli, kde budete potřebovat.

 

Základní výhodou procesorů Xeon pro desktopové nasazení v pracovních stanicích je kompatibilita se stávajícími základními deskami se socketem LGA-1151. Není tak nutné kupovat specializované serverové základní desky. Čipy Xeon ale nabízí spoustu výhod oproti běžným procesorům Intel Core. Jaké to jsou?

 

Velká nabídka výkonných čtyřjádrových modelů

 

Všechny nové čipy Xeon určené pro profesionální stanice a notebooky jsou vybavené čtyřmi jádry, takže poskytují dostatek výkonu i pro náročnější aplikace pro grafiku, CAD, matematické výpočty a další oblasti, které dokáží využít výkonu vícejádrových procesorů.

 

Počet výpočetních jader je ale jedna část výkonu, druhou je samozřejmě frekvence. Modely Xeon pro desktopy a notebooky jsou dostupné s frekvencí od 3 GHz až po 4 GHz s technologií Turbo Boost 2.0. V případě mobilních Xeonů je to až 3,8 GHz s režimem Turbo.

 

Vybírat si lze ale nejen podle maximálního výkonu, ale také s ohledem na spotřebu. Nejvýkonnější desktopové modely mají TDP 80 W, úspornější řada s modely Xeon E3-1260L v5 a Xeon E3-1268K v5 je přizpůsobená pro TDP 45 W a 35 W a nejúspornější Xeony pro počítače mají TDP 25 W. I v rámci těchto modelů je ale stále k dispozici výkon čtyř plnohodnotných procesorových jader s frekvencí až 3,2 GHz (Turbo Boost 2.0).

 

Nízká spotřeba je důležitá především v notebooku, kde jsou nové mobilní Xeony dostupné ve čtyřjádrovém provedení s TDP 45 W nebo 25 W.

 

9942_xeon_die_LR.jpg

 

Profesionální integrované grafiky

 

Oproti běžným čipům Intel Core mají vybrané modely Xeonů řady E3-1200 v5 a E3-1500M integrované grafiky zaměřené na náročnější použití. Dle konkrétního modelu mají Xeony integrované grafiky Intel HD P530 nebo Intel Iris Pro P580. Obě grafiky jsou určeny pro náročnější práci s programy jako Autodesk AutoCAD, Adobe Photoshop, Adobe After Effects, Autodesk Inventor, Autodesk Revit, SolidWorks a další. Grafiky mají certifikaci pro více než 15 profesionálních programů od výrobců jako Siemens, PTC, Dassault, Bentley, Autodesk nebo Adobe.

 

U výkonnější varianty integrované grafiky Intel Iris Pro P580 je součástí i samostatná rychlá paměť eDRAM s kapacitou až 128 MB, která zlepšuje zpracování většího množství dat z oblasti grafiky nebo obecných výpočtů. Výhodou tak je, že v mnoha oblastech použití není nutné používat samostatnou grafickou kartu, což snižuje spotřebu, hluk i náklady.

 

Oba integrované grafické čipy podporují moderní technologie jako je DirectX 12.1, OpenGL 4.4, OpenCL 2.0 a také Intel Quick Sync Video pro akceleraci zpracování videa. Zvládnou rovněž obsluhovat až tři monitory s rozlišení 4K zároveň, což se hodí pokud potřebujete pracovat s více plochami zároveň se spoustou otevřených aplikací. Pro vylepšení kvality přehrávání videa slouží technologie Intel Clear Video HD, bezdrátový přenos obrazu pak zajišťuje Intel Pro Wireless Display.

 

Zabezpečení a ochrana paměti

 

Pokud chcete používat pracovní stanici nebo notebook pro kritické výpočty a práci, čipy Xeon podporují operační paměti ECC (Error Correcting Code), které obsahují automatickou kontrolu chyb dat s případnou opravou v reálném čase.

 

V rámci velkého množství dat, která se skrze operační paměť přenáší, může v důsledku různých externích okolností dojít ke změně hodnoty bitu jedné buňky. A i když v běžném využití to není žádný problém, v profesionálním nasazení s důležitými aplikacemi je třeba tento druh pamětí používat.

 

Pokud tedy vyžadujete co nejlepší stabilitu systému a správná data bez poškození, jsou nové Xeony určené přímo pro vás. V serverové oblasti, kde dochází k výpočtům z náročných oblastí financí, vědy, analýzy a podobně, se operační paměti ECC používají už desítky let a jsou součástí například i vesmírných sond a lodí.

 

Mezi dalšími technologiemi pro ochranu celé platformy je také Intel SGX (Software Guard Extensions), Intel RST (Rapid Storage Technology) pro rychlou obnovu dat při poškození disku a akceleraci načítání dat, Intel DPT (Data Protection Technology) nebo Intel Platform Protection Technology (TXT, Bios/OS Guard 2.0).

 

Zaměřeno na firmy i profesionály

 

Procesory řady Intel Xeon E3-1200 v5 a Xeon E3-1500M disponují i dalšími technologiemi, které jsou důležité jak při nasazení v podnicích, tak i při profesionálním použití.

 

Čipy tak podporují Intel vPro pro zabezpečení a rychlou správu počítačů či notebooků i na dálku, včetně ochrany proti různým druhům pokročilých virů, rootkitů a dalšího malwaru, včetně ochrany šifrovaných dat. Pro provozování různých operačních systémů s využitím maximálního výkonu procesoru nechybí ani virtualizační technologie Intel VT-x (EPT) nebo VT-d.

 

Profesionální notebooky vybavené novými Xeony mají podporu nového rozhraní Thunderbolt 3 s oboustranným miniaturní portem USB-C, ke kterému lze připojit spoustu příslušenství zároveň, třeba přes různé druhy dokovacích stanic nebo adaptérů. Díky vysoké propustnosti Thunderboltu 3 lze provozovat současně i několik zařízení přes jediný kabel, takže pokud například přijdete ke svému pracovnímu místu, můžete zapojit monitory s vysokým rozlišením včetně rychlé sítě či USB portů pouze přes jeden kabel.

 

Procesory Intel Xeon pro pracovní stanice i notebooky jsou vhodné i pro menší a střední podniky, z velké nabídky modelů lze vybrat ideální konfigurace právě pro vaše potřeby.

Nová řada velmi výkonných SSD najde uplatnění především v datacentrech a výkonných firemních serverech.


Intel uvedl novou řadu velmi výkonných SSD, které nabízí nejvyšší rychlost čtení a zápisu ve své kategorii. Potřebujete mít opravdu rychlé úložiště pro data?

 

V oblasti výkonných SSD nabízí Intel několik druhů a modelových řad, pro ta nejnáročnější použití jsou ale určená SSD do slotu PCI Express, který nabízí několikanásobně větší propustnost než běžná rozhraní typu SATA nebo SAS.

 

Mezi nejvýkonnější řadu patří SSD DC 3600, kterou Intel aktualizoval o nové modely s ještě vyšší rychlostí a kapacitou.

 

Až 4 TB a 5 GB/s s jedním SSD

 

Nová řada SSD DC P3608 obsahuje tři nové modely, které mají kapacitu 1,6 TB, 3,2 TB nebo 4 TB v nejvyšší verzi. Sekvenční čtení dat činí až 5 GB/s u 1,6TB a 4TB modelu, v případě 3,2TB verze lze dosáhnout až na 4,5 GB/s.

 

V případě sekvenčního zápisu dat je maximum až 3 GB/s, u menších modelů pak 2,6 GB/s, respektive 2 GB/s. Pokud to srovnáme i s těmi nejvýkonnějšími SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s, jde o čtyřikrát až šestkrát vyšší rychlost čtení a zápis dat. To znamená velmi výrazné zkrácení doby uložení či načtení dat.

 

U serverů a náročných úloh ale není vždy potřeba řešit jen velké soubory, takže jsou důležité i hodnoty IOPS (Input/Output Operations Per Second), tedy počet operací pro čtení a zápis za sekundu.

 

Klasické pevné disky mají hodnoty kolem 100 IOPS, ty nejrychlejší pevné disky určené pro servery pak zvládnou až 210 IOPS. SSD DC P3608 ale v rámci náhodného čtení (4 kB) nabízí až 850 000 IOPS a u náhodného zápisu (4 kB) pak až 150 000 IOPS. Takové hodnoty jsou samozřejmě důležité při zpracování a analýze velkého množství dat z databáze, což je u serverů typické.

 

ssd.jpg

Dvě SSD v jednom

 

Intelu se podařilo takový výkon dosáhnout integrováním dvou NVMe SSD se dvěma řadiči, které lze ovládat softwarově pomocí Intel RSTe (Rapid Storage Toolkit for Enterprise). Právě rozhraní NVM Express umožňuje snížit odezvu mezi SSD a procesorem a využít propustnosti rychlé sběrnice PCI Express 3.0 x8. Oproti staršímu rozhraní AHCI, které zvládne maximálně jednu frontu s 32 příkazy, NVMe nabízí až 65 536 front a každá může mít 65 536 příkazů. Díky tomu nemusí procesor na nic čekat a data může zpracovávat mnohem efektivněji a rychleji, než s disky zapojenými přes rozhraní SAS nebo SATA.

 

SSD DC P3608 jsou založené na moderních 20nm flash čipech HET (High Endurance) MLC NAND, které mají vyšší výdrž než běžné čipy NAND flash. Nové modely podporují až tři kompletní přepsání denně, a to po dobu celé záruky, která je pět let. Celkově lze tak na 4TB SSD zapsat až 21,9 PB dat.

 

Data v bezpečí

 

SSD řady Intel DC P3608 jsou vybavené i technologiemi pro ochranu dat. Základní formu tvoří ochrana celé cesty a vrstev zpracování dat a použití ECC pro všechny paměti. Tímto řešením lze zabránit poškození dat, respektive zjistit případnou chybu a provést opravu.

 

I když je zpracování dat zabezpečené, stále může dojít i k tomu nejhoršímu – výpadku napájení samotného SSD. Pro tyto případy je SSD vybaveno technologií PLI (Power Loss Imminent) kombinující hardware, algoritmy a automatické testy, které dokáží zabránit ztrátě dat i v takto kritické situaci.

 

SSD je totiž vybavené kondenzátory, které slouží jako miniaturní záložní zdroj napájení, pomocí kterého lze i při úplném výpadku napájení dokončit všechny rozpracované úlohy a data bezpečně uložit. Data samozřejmě zůstávají uložená i bez nutnosti externího napájení.

 

Pro datacentra, servery i profesionály

 

Intel SSD DC P3608 kombinují vysokou kapacitu, extrémní rychlost a ochrany, které jsou při zpracování důležitých dat potřeba. Nové modely dokáží nahradit několik klasických SSD a v rámci jedné karty tak snížit i celkovou spotřebu.

 

V klidu mají všechny verze spotřebu jen 11,5 W, při čtení je to 18 W nebo 20 W u 4TB verze a při zápisu dat 30 W až 40 W. Hlavní použití tak najdou nejen v datacentrech, ale i výkonných firemních serverech, které zpracovávají velké množství dat nebo se na ně připojuje větší množství uživatelů či zákazníků. SSD DC P3608 zvládnou s duálním systémem řadičů NVMe snadno škálovat architekturu a dosáhnout tak rychle a jednoduše výkonného úložiště i pro ty nejnáročnější úkoly.

 

S velmi výkonnými kartami má zkušenost AutoCont

Zkušenost s Intel NVMe flashovými kartami má společnost AutoCont. S úspěchem je využívá u řady svých zákazníků, pro které je důležitý obrovský transakční výkon v počtu obsloužených operací za vteřinu. „Jedna taková karta je schopna poskytnout lepší parametry než celé diskové pole s desítkami či stovkami tradičních disků. Zejména databáze a informační systémy velmi často takový výkon potřebují,“ říká Pavel Heidrich, Presales Consultant společnosti AutoCont.

 

Na druhou stranu, ne vždy je vše o maximálních výkonových číslech, dodává. Jiní zákazníci AutoContu neprovozují takto náročné systémy, ale i přesto pro ně karty mají velmi zajímavý přínos. Klíčem ke všemu je extrémně krátká přístupová doba (latence), kterou flashové paměti přes NVMe rozhraní nabízejí. Pro aplikace těchto zákazníků není nejdůležitějším počet operací provedených za vteřinu (protože hardware jednoduše nabízí více, než je aplikace schopna využít), ale to, jak dlouho každá jedna operace trvá. U tradičních disků se latence pohybují v milisekundách, u flash pamětí jde o desítky či stovky mikrosekund, tedy o rozdíl minimálně jednoho řádu.

 

„Intel udělal v této kategorii zařízení za posledních pár let neskutečný pokrok a my ho dnes řadíme na špici ve své třídě. Je neuvěřitelné, jak rychle se svět flash pamětí posouvá kupředu. Vždyť ještě před pár lety byly kapacity 4 TB a výkon ve stovkách tisících IOPS na jediné kartě naprosto nepředstavitelné,“ shrnuje Pavel Heidrich ze společnosti AutoCont.