Společnost Intel rozšířila svou nabídku SSD disků o šestici cenově příznivých modelů vybavených technologií 3D NAND pro soukromé i podnikové využití. První dvojice je učena pro domácí a firemní počítače, druhá dvojice pro datová centra a konečně třetí dvojici nadesignoval Intel přímo pro internet věcí. Výrobce se tak snaží s přelomovou technologií oslovit hned několik segmentů trhu současně a netají se plánem změnit uvažování o ekonomice ukládání dat. U SSD pro firemní počítače je důležitá i synergie s čipy Intel Core vPro.

 

Čipy 3D NAND se pochlubí novou strukturou, která zvyšuje trvanlivost a rychlost SSD disků, neboť umožňuje vrstvit buňky vertikálně a dosahovat tak vyšší hustoty (tj. i větší kapacity) na menším prostoru. Dosud byla k dispozici pouze u několika málo špičkových modelů, ale nová nabídka od Intelu ji přibližuje běžnému použití.

 

P3520 AIC Left Angled Shadow.png

 

Většina nových modelů SSD disků využívá rozhraní PCIe s protokolem NVMe, které nabízí vyšší propustnost než rozhraní SATA. Některé jsou však vybaveny i tímto starším rozhraním, což by mělo uživatelům usnadnit přechod z plotnových pevných disků na moderní SSD. Výhody takového kroku jsou zřejmé: zrychlení přístupu k datům, vyšší výkon aplikací a služeb, nižší náklady na IT a v neposlední řadě vyšší spolehlivost.

 

Špičkový výkon za dostupnou cenu pro domácí i firemní počítače

 

Disky Intel SSD řady 600p jsou určeny pro spotřebitelský trh – zejména pak pro využití ve stolních a přenosných počítačích. Za cenu běžných produktů nabídnou SSD řady 600p vysoký výkon, který dalece překonává tradiční plotnové pevné disky. Připojují se prostřednictvím rozhraní PCIe Gen3x4 NVMe a sedmnáctinásobně překonávají výkon HDD a až trojnásobně výkon SATA SSD. Ceny disků z nové řady 600p se pohybují v přepočtu od cca 1600 Kč za 128GB model po 8600 Kč za 1TB disk.

 

Disky Intel SSD řady Pro 6000p byly navrženy pro podnikový trh – do firemních notebooků a desktopů. Jsou energeticky úsporné a umožňují detailní řízení spotřeby, ale především podporují funkce pro správu a zabezpečení jako procesory Intel Core vPro dnešní a budoucí generace, a to včetně možnosti vymazání obsahu na dálku. Splňují vysoké nároky na kvalitu a spolehlivost a vykazují tak nižší celkové náklady na vlastnictví.

 

SSD disky řady 600p a Pro 6000p nabízí podobný výkon - rychlost sekvenčního čtení 1800 MB/s a zápisu 560 MB/s. Rychlost náhodného čtení dosahuje 155 000 IOPS a zápisu 128 000 IOPS.

 

Datová centra: výkonnější virtualizace a cloudová prostředí s nižší spotřebou

Nové disky Intel SSD řady DC P3520 s technologií 3D NAND vycházejí z portfolia datacentrových PCIe SSD disků a jsou optimalizovány pro poměr mezi výkonem a náklady. Hodí se pro využití všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na operace čtení, zejména cloudová prostředí, virtualizovaná datová úložiště nebo web hosting, nebo pro disková pole, která musí zpracovávat velké soubory dat.

 

P3520 U.2 Left Angled Shadow.png

 

Intel tyto disky nabízí v kapacitách od 450 GB do 2 TB, přičemž největší model je zároveň nejrychlejší se sekvenčním čtením 1700 MB/s a zápisem 1350 MB/s. U náhodných operací dosahuje 375 000 IOPS u čtení a 26 000 IOPS u zápisu. Oproti tradičním plotnovým pevným diskům nabízí podstatně nižší latenci a vyšší propustnost. V provedení s rozhraním SATA se hodí pro plynulý přechod z HDD na SSD. Za pozornost také stojí o 15 % nižší spotřeba v klidu, o 30 % nižší spotřeba energie při zápisu dat a o 35 % vyšší výkon v přepočtu na 1 Watt oproti předchozí generaci SSD S3510.

 

Ukládání dat pro internet věcí: bez obav ze ztráty informací

SSD disky řady Intel SSD E 6000p lze využít se současnou a budoucí generací procesorů Intel Core vPro pro vyšší bezpečnost a snazší správu zařízení internetu věcí jako jsou elektronické pokladny, zařízení pro digitální podepisování nebo bankomaty. SSD disky řady E 6000p se dodávají s rozhraním PCIe v provedení M.2, což rozšiřuje možnosti jejich využití. Druhá řada této kategorie, Intel SSD E 5420s, se zaměřuje na vysokou míru ochrany dat – zajišťuje totiž čtení i zápis i v okamžiku přerušení napájení. Bezpečnost zvyšuje i 256bitové šifrování pomocí algoritmu AES 256. Díky rozhraní SATA lze disky řady E 5420s využít ke zvýšení spolehlivosti a výkonu u zařízení internetu věcí vybavených tradičními plotnovými HDD.

 

Kam se budou ubírat SSD dále?

Ačkoli nejnovější SSD disky s technologií 3D NAND představují významný pokrok pro všechny druhy využití z hlediska výkonu i nákladů, Intel již pracuje na další technologii s označením 3D XPoint, která by se měla objevit v discích řady Optane koncem letošního roku. Co si od ní můžeme slibovat? Teoreticky až tisícinásobnou rychlost oproti běžné technologii NAND…