Společnost Intel je známa svými špičkovými inovacemi, jejich prostřednictvím vytváří a inspiruje pokrok v technologickém odvětví. Děláme to od té doby, co jsme přešli od mainframů ke standardizovaným serverům, a pak jsme totéž zopakovali přechodem ke cloud computingu a softwarově definované infrastruktuře. Další velkou vlnou v oblasti výpočetní techniky, jež bude transformovat způsob fungování firem a komunikace mezi lidmi a světem, je umělá inteligence. A i když Intel je ve velmi dobré pozici k tomu, aby podpořil revoluci v učení strojů – ostatně intelovské procesory pohánějí více než 97 procent serverů instalovaných na podporu pracovních zátěží spojovaných se strojovým učením –, dobře si uvědomujeme, že pokud máme být lídrem odvětví, musíme dělat víc.

 

waxman.JPG

 

Naše odvětví potřebuje průlomový výpočetní výkon, který bude škálovatelný a zároveň otevřený, aby umožnil inovaci napříč širokou vývojářskou komunitou. Minulý týden jsme na Intel Developer Forum (IDF) nabídli pohled na to, jakým způsobem plánujeme nabídnout přední platformu pro AI:

  • Závazek otevřeným zdrojům s optimalizovanými rámci strojového učení (Caffe, Theano) a též knihovnám (Intel® Math Kernel Library – Deep Learning Neural Network, Intel Deep Learning SDK)
  • Představení procesoru nové generace Intel® Xeon™ Phi, kódově označovaného Knights Mill s posílenou variabilní přesností a flexibilní vysokokapacitní pamětí.
  • Oznámení plánované akvizice společnosti Nervana Systems a propojení konstruktérů společnosti Intel, kteří vytvářejí procesory Intel® Xeon® a Intel Xeon Phi s odborníky na strojové učení od společnosti Nervana, aby se urychlil rozvoj AI.

 

Umělá inteligence je dnes v plenkách, nicméně věříme, že hodnota a příležitosti, které světu přináší, z ní dělají klíčovou technologii pro datová centra zítřka. Intel chce zastávat vůdčí roli katalyzátoru inovací pro rozšíření dosahu AI. Hodně se mluvilo o hodnotě GPU pro strojové učení, nicméně skutečností zůstává, že GPU využívaly v loňském roce pro strojové učení méně než tři procenta všech serverů.

 

Je naprosto pochopitelné, proč tato data ve spojení se schopností společnosti Intel přinášet nové, pokročilé technologie na trh a s našimi nedávnými významnými investicemi, dělají vrásky na čele našim konkurentům. Nicméně hádat se o veřejně dostupné výkonnostní standardy je plýtvání časem. Společnost Intel vyznává tu praxi, že tvrzení o výkonu zakládá na aktuálně dostupných informacích a za našimi daty si stojíme.

 

Tím, jak se datové sady nadále rozšiřují, přednosti společnosti Intel více vyniknou. Rozsah, škála a rychlost našeho odvětví jen podtrhuje důležitost širokého a otevřeného přístupu k inovacím v AI. A odvětví s tím je zcela jistě zajedno. Vezměte tyto názory: Jing Wang, Baidu „Díky větší velikosti paměti, kterou poskytuje Intel Xeon Phi, můžeme lépe trénovat naše modely.“ Prof. Pedro Domingos z Univerzity ve Washingtonu: „Intel se nachází v nejlepší pozici, aby nám poskytl hardware i architektury k rozvoji této otevřené komunity. A právě toto potřebujeme, abychom se mohli posunout dál.”

 

Jason Waxman je korporátním viceprezidentem Data Center Group a generálním manažerem Data Center Solutions ve společnosti Intel.