Microsoft představil první větší aktualizaci, která obsahuje spoustu nových funkcí pro nedávno uvedený operační systém Windows 10. Aktualizace je k dispozici zcela zdarma a postupně bude nabídnuta všem uživatelům v rámci běžného aktualizačního procesu. Protože větších novinek je opravdu hodně, vybrali jsme pro vás pět nejlepších, na které se podíváme podrobněji.

 

Synchronizace notifikací mezi desktopem a telefonem

S moderními chytrými telefony jsme si zvykli na rychlé upozorňovací zprávy, které mohou zobrazit různé druhy informací z různých aplikací. Základem může být sms, ale také třeba notifikace o novém emailu nebo pohybu před dveřmi domu, který vám poslala bezpečnostní aplikace napojená na vaši kameru u domu.

 

Problém ale nastává, pokud u sebe zároveň máte i desktopový počítač nebo notebook. Microsoft to vyřešil elegantně – oznámení si můžete nechat automaticky posílat i na desktop, odkud je můžete rychle vyřizovat nebo zavírat. V podporovaných aplikacích můžete dokonce přímo odepisovat, posílat soubory a to vše přímo z desktopu, aniž byste potřebovali použít mobilní telefon. Je to pochopitelně mnohem rychlejší, než stejné věci vyřizovat na malém displeji telefonu. Hlavní výhodou je, že synchronizace notifikací funguje jak s telefony s Windows 10, tak i s Androidem, kde je pouze nutné doinstalovat aplikaci Cortana od Microsoftu a přímo vybrat, co vše chcete synchronizovat.

 

Prohlížeč Microsoft Edge podporuje rozšíření

Nový internetový prohlížeč Edge od Microsoftu se dočkal značného rozšíření funkčnosti pomocí externích pluginů. Díky nim lze do prohlížeče přidávat nové vlastnosti, které jsou například specifické přímo pro konkrétní aplikaci. K dispozici jsou tak rozšíření pro Evernote, Adblock, vývojářské nástroje a podobně.

 

Jednotlivá rozšíření se zobrazují v pravém horním rohu, ale celkový design zůstal jednoduchý a čistý. Dle měření Microsoftu je prohlížeč ještě úspornější než v minulé verzi, což znamená delší výdrž na baterii i na stejném notebooku. Webové stránky mohou navíc skrze Edge posílat užitečná oznámení do hlavního centra akcí ve Windows 10, odkud je můžete spravovat najednou dle potřeby.

 

Tmavé téma, které může i prodloužit výdrž

S Windows 10 Anniversary Update přichází i podpora nového módu, který rozhraní přepne do tmavého režimu. Na některých typech obrazovek (typicky OLED, které nemají podsvícení, ale svítí jednotlivé body) lze tímto způsobem ušetřit energii a tím pádem o něco prodloužit výdrž notebooku nebo tabletu. Tmavý režim může najít uplatnění i na desktopu, pokud pracujete v noci a vadí vám zářivá bílá barva.

 

V rámci designu Microsoft upravil i maličkosti jako rychlý proklik k události, která se zobrazuje přímo v živé dlaždici v nabídce Start, vylepšené Centrum akcí s pokročilejším nastavením a další novinky.

 

dark-mode.png

 

Nový integrovaný Skype

K dispozici je i nová verze integrovaného komunikátoru Skype, který podporuje spoustu novinek. Kromě možnosti přepnutí do tmavého režimu se chlubí extrémně rychlým startem a integrací se systémem. Vylepšený design přináší snadnější a rychlejší ovládání s pokročilejší možností sdílení obrazovky a spolupráce, sdílení souborů přes cloud až do velikosti 300 MB, rychlé odpovídání přes oznámení a podobně.

 

skype.png

 

Vylepšený režim tabletu i elektronického pera

V rámci hybridních zařízení Microsoft zapracoval lepší přepínání režimů notebooku a tabletu. Dochází tak například k automatickému skrývání hlavního panelu a přepínání na celou obrazovku.

 

Majitelé zařízení s podporou stylusu ale ocení především nové aplikace a funkce, které urychlí a usnadní práci. Mezi nimi jsou například chytré poznámky s rozpoznáváním textu nebo chytrý blok pro obecné kreslení, který má i takové funkce jako virtuální pravítko a podobně. Pomocí stylusu můžete chytře zasahovat i do některých dalších aplikací, například ve Wordu můžete využít rychlé mazání pouhým přeškrtáním dané části textu či rychle kreslit tvary.

 

Funkce Windows Ink podporuje ale pouze vybraná zařízení se stylusem, nelze je použít v kombinaci s dotykem prstu.