Během několika uplynulých let se virtuální (VR) i vylepšená realita (AR) staly velkým trendem. Přesto je u řady dnes dostupných technologií pro AR i VR poměrně náročné propojit fyzický, reálný pohyb i prostředí se simulovanými virtuálními světy a předměty i činnostmi v nich. Když na to přijde, virtuální realita není až tak virtuální. Často je zapotřebí sady konzolí, čidel, kamer a ručních ovladačů.   

 

Tedy tak to alespoň bylo – do teď.

 

Vítejte ve světě propojené reality – zcela nového způsobu zakoušení fyzických a virtuálních interakcí i prostředí prostřednictvím čidel a digitalizujících technologií nové generace. 

 

Propojená realita nabízí podstatně dynamičtější a přirozenější zážitky ve virtuálním světě než kdykoli předtím – a umožňuje zažít věci, které dosud v reálném světě možné nebyly. 


takeaways-day-1-2x1[1].jpg

Projekt Alloy byl představen během úvodní přednášky na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku zahájené v úterý 16. srpna 2016. Projekt Alloy je komplexní řešení pro virtuální realitu, které využívá technologii Intel RealSense. Bude nabídnut jako otevřená platforma v roce 2017

 

Vezměte si doma v obývacím pokoji svou tenisovou raketu a vstupte virtuálně na wimbledonský tenisový kurt. Zároveň se obejdete bez nákladů – a nepříjemného pocitu – spojených s instalací high-end čidel do každého kouta vašeho pokoje, které jsou běžně zapotřebí ke snímání prostředí kolem vás. Namísto toho se plně věnujte pilování vašich úderů – svou ruku i raketu uvedete naplno do virtuální hry. Jděte do míče, ustupujte, hrajte míče nízké i vysoké, forhendy i bekhendy – prostě si ve svém pohybu užívejte šest stupňů absolutní svobody.  A položte se do úderu, aniž byste srazili tu velmi reálnou a velmi drahou lampu, jež se nachází jen několik kroků od vás.

 

Staňte se tím nejlepším koncertním mistrem – absolutně bez jakýchkoliv kabelů. Odstřihněte se od drátu a vyberte si vlastní hudební zážitek. Jednou rukou můžete hrát na virtuální piano, druhou na cello. Přesně tak: můžete hrát na dva nástroje zároveň – to v reálném světě nesvede ani ten nejtalentovanější hudebník. Dejte světu kolem sebe úplně novou podobu. Vyjděte z místa, kde jste, a jděte tam, kde nikdy být nemůžete. Obejděte se bez nepraktických ovladačů a v oblasti virtuální vize používejte jen své ruce.

 

Naplánujte si virtuální návštěvu Sixtinské kaple, aniž byste opustili svou kancelář. Vstaňte od stolu a důvěrně se ponořte do digitalizované krásy Michelangelova díla – případně zvedněte hlavu, abyste měli lepší výhled –, aniž byste bolestně narazili do reálného konferenčního stolku před sebou. Řečeno jinými slovy, ponořte se do virtuálních prostorů, aniž byste klopýtali ve skutečném světě.

 

Vychutnejte si sportovní událost, koncert nebo filmovou scénu z jakéhokoli pohledu – a z jakékoli pozice. Projděte se přímo na trávník, dokonce do branky, anebo přímo do chumlu hráčů, kde se budete dívat zadákovi přes rameno a budete vědět o signálech ještě dřív, než budou zahrány. Anebo můžete stanout na pódiu se svou oblíbenou kapelou a vychutnat si podporu fanoušků z její perspektivy. Vyberte si svůj zážitek a snadno se k němu přeneste. Vše je na vás. Virtuální svět nemusí být virtuální; může být skutečný.

 

 

Všechno tohle – a mnohem víc – je možné díky propojené realitě. A zde je důvod proč: propojená realita stojí na pěti technologických novinkách, které záhy budou mít k dispozici vývojáři, tvůrci a investoři.

 

  • 6 stupňů mobility. Propojená realita dramaticky zvyšuje svobodu pohybu ve 3D virtuálním prostoru, kdy člověk má pocit, jako by se pohyboval ve skutečném světě. Řečeno jinými slovy: jde o technologie čidel, které dohlížejí na to, že sice zakoušíte virtuální svět, ale zároveň nejste v kolizi se světem reálným. 
  • Integrované sledování. Propojená realita snižuje potřebu složitých a nákladných sad externích čidel, která převádějí reálná prostředí do digitální podoby. Dosahuje toho pomocí snímací technologie, například kamery Intel RealSense, která je připevněna k náhlavní soupravě a dalším chytrým a připojeným zařízením. Výsledkem bude další rozšíření a lepší dostupnost i přenosnost zkušeností s VR a AR.
  • Přirozenější manipulace. Propojená realita je také o přirozenější interakci i manipulaci s virtuálními prostředími – člověk je osvobozen od ovladačů a nástrojů dnešních VR systémů a skutečně může ponořit ruce – své skutečné ruce – do simulace. To vše díky novým technologiím snímání.
  • Bez drátů. Propojená realita „odstřihne kabel od VR,” takže se můžete zcela zbavit konzolí a ovladačů. Přirozeně ti nejagresivnější a nejnáročnější hráči, kteří oceňují nízkou latenci kabelových systémů, budou tyto systémy nadále využívat. A ty se také budou neustále zdokonalovat. Ale my ostatní si můžeme vychutnat virtuální svět bez otravných kabelů. Už se nám nestane, že by nějaký krásný zážitek byl uťat jen proto, že jsme došli na konec šňůry.
  • Digitalizovaný obsah z reálného světa. Propojená realita vykračuje i za obsah generovaný počítačem. Jejím hlavním aspektem je přinést skutečný fyzický svět do světa digitálního v reálném čase – a ztvárnit ho prostřednictvím počítačového výkonu. Nenabízí jen jeden úhel pohledu, namísto toho technologie jako Intel Replay nabízejí pohled v perspektivě 360 stupňů, a to za pomoci kódovaného videa a vyspělých kompozičních algoritmů zachycovaných z několika kamer, kdy postupně dochází k digitalizaci celého prostoru – ze všech pozic, ze všech perspektiv a s vyšší možností interakce. Tento přístup zcela mění kategorii virtuální nebo vylepšené reality. Vyberete si svůj zážitek a obsah z reálného světa může ovládat zcela novým způsobem. Krzanich_keynote-75[1].jpg

 

Aby bylo možné nabídnout úchvatné zážitky budoucnosti již dnes, musejí tvůrci a vynálezci využívat pokročilých hardwarových a softwarových technologií propojené reality. Proto se Intel spojil s dalším předními technologickými společnostmi, aby se s nimi podělil o technologie jako Intel RealSense, Replay nebo revoluční Projekt Alloy Head-Mounted Device (HMD). Když na to přijde – proč byste se měli omezovat jen na svou vlastní skutečnost, když v nové skutečnosti můžete mít vše? S vyšší mobilitou, integrovaným sledováním a čidly snímajícími lidský pohyb bude mít propojená realita hluboký dopad na to, jak pracujeme, jak se bavíme a jak komunikujeme. 

 

Takže vidíte, ať už hledáte zkušenost vylepšené reality nebo virtuální reality, vaše svoboda ve světě vaší volby závisí na tom, nakolik jste schopni propojit realitu s technologiemi, které vám umožňují přecházet mezi fyzickým a virtuálním a zpět. Velmi rychle se blížíme světu, kde se hranice mezi fyzickým a virtuálním rozvolní v nových, zajímavých způsobech.

 

Je to skutečně ten nejlepší ze všech světů – a bude to jen lepší.

 

Autorem článku je generální ředitel společnosti Intel Brian Krzanich.