Může to vypadat jako sci-fi film, ale virtuální realita se opravdu dostala na trh – a škála potenciálních aplikací pro tuto revoluční technologii je nekonečná. Ano, dokonce i pro malé firmy. Ačkoli v současnosti se virtuální realita používá hlavně při hraní her, firmy rychle objevují možnost nových firemních aplikací pro VR konzole.

 

Více než hry

Tato technologie má obrovský potenciál pro počítačové hry. Vývojáři vyvinuli řadu her pro VR headsety a výsledky jsou vskutku obdivuhodné. Pokud vývojáři dokáží vytvářet takto úchvatné hry, které hráče doslova pohltí, tak si představte, čeho by šlo dosáhnout v jiných oblastech.

 

VR_Intel.jpg

 

V některých odvětvích už virtuální realita dochází uplatnění. Samozřejmě nejprve v těch odvětvích, která se doslova nabízejí, jako je vzdělávání a cestování, nicméně někteří průkopníci už hledají způsoby, jimiž by se virtuální realita mohla uplatnit například v nemocnicích, kde by zpříjemňovala pobyt, pomáhala léčit některé mentální choroby, jako například úzkost nebo deprese. A to je jen začátek. Jak se tato nová technologie stane součástí hlavního proudu, začnou spotřebitelé i firmy objevovat nové aplikace, jež budou měnit způsob, jímž žijeme. Jaké příležitosti se budou nabízet pro firmy? Není příliš přehnané si představovat, jak bude virtuální realita měnit způsob práce v lékařství, architektuře nebo interiérovém designu.

 

Myslet dopředu

Velké firmy si už potenciál této technologie uvědomují a snaží se využít příležitosti pro své podnikání. Lowe’s, Toms a The North Face využívají VR konzole, díky kterým mají zákazníci možnost vidět produkty v úplně novém kontextu. V Lowe’s si například zákazníci mohou prostřednictvím virtuální reality vybrat věci a prohlédnout si je v místnosti, kde bydlí – místnost je kompletní včetně barvy stěn a dalších detailů.

 

A zákazníci po tom touží. Od té doby, co chytré telefony daly vzniknout předchůdci VR, rozšířené realitě, hledají firmy nové a lepší způsoby, jak být v kontaktu se svými zákazníky. Aplikace rozšířené reality dokáží potenciálním zákazníkům dokázat, které obchody mají pozitivní recenze a které nabízejí speciální slevy; virtuální realita má potenciál vytvořit mnohem komplexnější zážitek, který by mohl zcela změnit způsob, jímž vyhledáváme a kupujeme zboží či služby.

 

Virtuální reality pro malé firmy

Možná si říkáte, že je absurdní tvrdit, že by mohla existovat VR aplikace pro vaše drobné podnikání, ale je to nevyhnutelné. Technologie je stále dostupnější a po konzolích sahá stále větší počet zákazníků, takže je jen otázka času, kdy se objeví nové možnosti využití VR. Představte si zákazníka, jak prochází vaším obchodem, prohlíží si výrobky a dokonce si je vybírá – to vše ve virtuálním světě.

Žijeme ve vzrušující době pro malé firmy. Nová technologie dává podnikatelům šanci konkurovat velkým firmám způsobem, jakým to nikdy v minulosti možné nebylo. Nelze předvídat, nakolik nové technologie jako virtuální realita změní naše životy, nicméně snadno lze vidět, že změní podnikání.