Z oblasti nových technologií, které by měly změnit způsob, jakým interagujeme s počítači, lze vyzdvihnout hlavně dvě – virtuální a rozšířená realita.

Zatímco virtuální realita má za cíl zcela nahradit klasickou realitu a uvrhnout nás do virtuálního simulovaného světa, kterému náš mozek uvěří, že je skutečný, rozšířená realita je takový hybrid.

Kombinuje totiž jak realitu kolem nás, tak i virtuální svět v jeden obraz nebo třeba zvuk. Stejně jako u virtuální reality jde totiž o úpravu signálů pro co nejvíce našich senzorů na těle a nelze se divit, že oči jsou primárním cílem. Starají se totiž o největší datový tok informací do mozku.

 

Výstřižek.JPG

 

Pokémon GO ukazuje sílu exponenciálního rozmachu

Vzhledem k rozdílnosti obou technologií bylo vždy otázkou, jaká vlastně bude populárnější a rychleji se rozšíří. S nejnovějším případem v podobě hry Pokémon Go byla otázka zcela jasně zodpovězena – rozšířená realita. Zatímco virtuální realita nabízí plnou simulaci, vyžaduje rovněž samostatný hardware, celé brýle a případně další příslušenství. S rozšířenou realitou stačí už i mobilní telefon, který má základní výbavu v podobě akcelerometrů, gyroskopů, kamery a GPS.

 

Kombinace správného načasování, technologie a hry se sběrem virtuálních postaviček v reálném prostředí dala zrodit naprostému fenoménu. Během dvou dnů od uvedení v USA se hra Pokémon Go dle odhadů nacházela na 5 % všech zařízení se systémem Android. V samotném Japonsku si hru během prvního dne stáhlo 10 milionů uživatelů. Aplikace okamžitě překonala všechny statistiky celkové doby používání, a to dokonce i aplikací jako jsou Facebook nebo Twitter. Odhadovaný příjem tvůrců je přibližně 200 milionů dolarů za pouhý první měsíc od uvedení, a to i přes to, že jde v základu o aplikaci zdarma. Nic takového se ještě nikdy nestalo.

 

Reálné byznysové a marketingové využití

Rozšířená realita umožňuje vytvořit zcela novou vrstvu pro podniky z celého světa. Jak totiž chytře ukázal právě třeba Pokémon Go, podniky mohou uživatele chytající jednotlivé Pokémony nalákat a zvýšit tak prodeje třeba občerstvení. Některé restaurace se pochlubily tím, že reálné tržby díky virtuálním Pokémonům, které mají přímo uvnitř restaurace, vzrostly o desítky či stovky procent. V tomto směru lze do budoucna vymýšlet téměř nekonečné možnosti propojení virtuálního a reálného světa pro marketingové a byznysové účely.

 

Vzhledem k obřímu úspěchu Pokémon Go se určitě brzy dočkáme dalších her a aplikací, které budou využívat rozšířenou realitu. Podniky lákající uživatele tak budou mít nové možnosti, jak zaujmout a vystoupit z davu. Nejde přitom jen o gamifikaci, ale také různé formy interaktivního propojení, které může uživateli zlepšovat zážitek z produktu nebo služby dané firmy. Nic se ale nesmí přehánět - jak by to mohlo vypadat v případě „extrémně rozšířené reality“ v budoucnosti, si můžete prohlédnout na tomto videu:

 

 

Rozšířená realita bude důležitá i v podnicích

Možnosti rozšířené reality jsou ale velmi snadno aplikovatelné i pro interní použití ve firmách. Typickým příkladem jsou třeba různé konstrukční práce, kdy může zaměstnanec v rámci rozšířené reality skrze brýle vidět, o jakou součástku se jedná, s jakými parametry a kam je potřeba ji umístit. Díky tomu lze dosáhnout rychlejšího zaučení, rychlejší a efektivnější práce a také menší chybovosti.

 

Rozšířená realita tak v tomto směru vylepší skutečnou realitu o dodatečné informace, které pomáhají jednotlivcům i týmům dosáhnout lepších výsledků v různých činnostech. Primitivní rozšířená realita je už dávno mezi námi – třeba takový laserový snímač v rukou lidského skladníka, zobrazující informace z načteného kódu. Do budoucna jde tak o vylepšování na takovou úroveň, že žádné čárkové kódy nebudou potřeba a vše bude více „neviditelné“ a pracovat v pozadí s rozpoznáváním obrazu a dalších informací kolem nás.