Intel je společnost, jež pohání cloud a miliardy chytrých, propojených výpočetních zařízení, která jsou s ním spojená. S tím, jak pokračuje naše transformace a zaměřujeme se stále silněji na nový virtuální kruh – cloud, datová centra a internet věcí, akcelerátory jako paměť nebo FPGA, všechny spojené konektivitou a podpořené ekonomikou Mooreova zákona – jsme svědky více a více uživatelských zkušeností, které může proměnit naše technologie.

 

Internet věcí je skupina chytrých zařízení, která jsou připojena ke cloudu. Toto připojení znamená, že vše, co dané zařízení dělá, lze zachytit ve formě dat, měřit v reálném čase a navíc je tento údaj přístupný odkudkoli. Tyto propojené věci se staly všudypřítomnými a proměnily všechny zkušenosti v našich životech. Tyto „věci“ mohou být malé a jednoduché jako připojené hodinky nebo chytrý telefon. Anebo mohou být velké a složité jako automobil.

 

Výstřižek.JPG

 

Řízení aut - ideální kandidát na technologickou inovaci

Zkušenost s řízením automobilu je dokonalým kandidátem na další vlnu technologické inovace. Řízení dnes může být značně frustrující: vzpomeňte si, kdy jste naposledy uvízli v dopravní zácpě nebo se ztratili na cestě do vybrané destinace. Řízení může být rovněž nebezpečné. Ve Spojených státech každoročně zahyne více než 30 000 lidí při nehodách, jimž šlo předejít. Přes 90 procent automobilových nehod zaviní lidská chyba. Studie EU tvrdí, že únava a nedostateční pozornost řízení způsobí každoročně 13 procent úmrtí při dopravních nehodách.

 

Dnešek představuje důležitý krok v revoluci automobilového řízení. Má-li se tato vize stát skutečností, pak vozy – a všechno, s čím jsou propojené – budou potřebovat super výkonné, zabezpečené a spolehlivé elektronické mozky, díky čemuž budou dostatečně inteligentní na to, aby fungovaly jako lidští řidiči.

 

Složité technologie pro složité rozhodování autonomních vozidel

Automobily se velice rychle stávají jedněmi z nejinteligentnějších propojených zařízení na světě. Využívají technologii čidel a výkonných procesorů, díky čemuž vnímají a neustále reagují na své okolí. Pohánět tato vozidla vyžaduje komplexní sadu technologií: čidla, která sbírají LIDAR, sonar, radar a optické signály; centrum pro fúzi údajů z čidel, které sbírá miliony datových bodů; mikroprocesor, který data zpracovává; a algoritmy pro počítačové učení, které vyžadují obrovský objem výpočetního výkonu, aby tato data učinila pochopitelná a užitečná. Tyto technologie jsou značně složité, protože složité je i rozhodování, které budou muset autonomní vozidla činit v městském provozu.

 

Řečeno jednoduše, připojený automobil musí disponovat inteligencí, aby dokázal rychle reagovat na překvapení a vyhýbat se nehodám. Musí mimo jiné být schopen:

  • Vyhodnotit situaci kolem sebe, vyrovnat se s nepozornými řidiči i změnami trasy.
  • Rychle identifikovat možnosti jako úhybný manévr, brzdění nebo v budoucnosti komunikaci přímo s vozidlem druhého řidiče.
  • Provést správné rozhodnutí a jednat podle něho.

 

Pro autonomní řízení je potřeba vytvořit globální ekosystém

Intel se nachází v jedinečné pozici, aby mohl nabídnout komplexní schopnosti a technologie pro budoucnost autonomního řízení. Nabízíme širokou škálu aktiv pro partnerství v oblasti autonomního řízení: počítače do vozidel; robustní cloud a řešení pro strojové učení; systémy nízko-latenční konektivity s širokopásmovou propustností; výkonnou paměť a technologii FPGA; rozhraní pro komunikaci mezi člověkem a strojem; bezpečnostní technologii. Toto všechno jsou technologie, do kterých společnost Intel průběžně investuje, aby umožnila budoucnost autonomního řízení.

 

Věříme, že stojíme před neuvěřitelnou příležitostí vnést revoluci do řidičské zkušeností. Rovněž jsme přesvědčeni, že má-li tato vize nést plody, je třeba vytvořit skutečně globální ekosystém. Dnes jsme k tomu učinili první krok, když jsme oznámili právě uzavřené partnerství se společnostmi BMW Group a Mobileye na podporu vysoce autonomního řízení vozů BMW a na naplnění společného cíle vytvořit pro automobilové odvětví společný standard a definovat otevřenou platformu pro autonomní řízení. 

 

Tato spolupráce představuje pro automobilový průmysl významný krok. Intel přináší komplexní výpočetní technologii, jež dokáže pohánět připojený automobil od zámku ve dveřích až po datové středisko; Mobileye přináší špičkovou vizuální analytiku; a BMW zajišťuje maximální řidičskou zkušenost.

 

Intel dál investuje do nejvyspělejších technologií pro autonomní řízení a jsme přesvědčeni, že toto je jen první z mnoha zajímavých spoluprací a partnerství. 

 

Jak naučit auta reagovat na nepředvídatelné řidiče a situace?

Budoucnost vysoce autonomního řízení je slibná, nicméně je třeba vyřešit celosvětově několik úkolů. Například jak lze autonomní automobil naučit, aby reagoval na nepředvídatelné lidské řidiče, kteří mohou být opilí, psát SMS nebo jet příliš rychle? Jak a kdy budou k dispozici detailní mapy všech silnic na světě? Jak lze docílit inteligentních cest, které by dokázaly komunikovat s vozidly a varovat je před nebezpečím nebo hustou dopravou? 

 

Toto jsou výzvy, které musí řešit odborníci nejen z automobilového odvětví. Bude to vyžadovat značné zdroje a ty nejlepší konstruktérské mozky – a nebude to snadné.

 

Řešit velké problémy – to je přesně to, co ve společnosti Intel děláme a co mě naplňuje. Bude zapotřebí těch nejlepších mozků. Těším se na to, že s celým ekosystémem budeme utvářet budoucnost propojeného vozu.

 

Brian Krzanich je generálním ředitelem společnosti Intel