Před deseti lety se v pobočce společnosti Intel v kalifornském Folsomu zrodila revoluční technologie. Dostala jméno Intel vPro. Platforma se zrodila z potřeby IT oddělení mít nějaké zabezpečené řešení pro správu osobních počítačů na pracovišti.

 

Jakožto výkonný manažer klientského týmu pociťuji pokoru, když se nyní ohlédnu za milníky, jichž se nám podařilo v uplynulém desetiletí dosáhnout. Pro mne osobně je jednou z největších radostí, když od partnerů a zákazníků z celého světa slyším, jak řešení Intel Core vPro pomohla jejich IT týmům dělat svou práci efektivněji.

 

 

vpropreview.png

 

Zrod vPro

Abych se dobral skutečné historie Intel vPro, oslovil jsem inženýry a architekty z původního týmu a zeptal se jich na jejich perspektivu. Členem onoho týmu byl před deseti lety Gregory Bryant, dnes firemní viceprezident a generální ředitel divize zabývající se propojenými domácnostmi a komerčními klienty. Dnes vzpomíná, že bylo zapotřebí postavit „motor“ v PC, který by běžel na své vlastní síti pod operačním systémem a díky tomu mohl vykonávat kritické bezpečnostní a řídící funkce. „Přidanou hodnotou byla možnost připojit se k PC a spravit ho, ať už bylo zapnuté, vypnuté či v nouzovém režimu. To bylo pro firemní PC zcela zásadní.“

           

Stejně aktuální dnes jako před deseti lety je potřeba spravovat a zabezpečovat počítače vzdáleně. V současné době se na světě používá na 110 milionů počítačů vPro a technologii používá ještě mnohem daleko více nepočítačových zařízení, jako jsou například prodejní automaty, bankomaty nebo digitální návěstí.

 

Naše šestá generace Core vPro pro firemní použití

Dnes je naše šestá generace technologie Intel Core vPro nainstalována ve více než stovce různých forem osobních počítačů (jde o historický rekord). Některé z těchto počítačů byly oceněny za inovativní a moderní design na letošním veletrhu CES. Tyto stroje jsou menší, tenčí a rychlejší. Už dávno to nejsou velké a těžké počítače, které kdysi plnily kanceláře.

 

Platformy šesté generace jsme obohatili o nové bezpečnostní funkce. Nové multifaktorové ověření – Intel Authenticate – posiluje ochranu identity pro celou firmu. Řešení je nyní k dispozici v „preview“ verzi a využívá jakoukoli kombinaci až třech silných faktorů zabezpečení najednou: něco, co znáte, tedy PIN, něco, co máte u sebe, mobilní telefon, a něco z vaší identity, otisk prstu. 

 

Vývoj Intel Core vPro pro budoucnost

Budoucnost technologie vPro bude brát v potaz měnící se požadavky IT i pracovního prostředí. S rostoucím počtem mobilních zařízení a vzdálených pracovníků bude vzrůstat význam správy zařízení zabezpečeným způsobem. Steven Grobman, Intel fellow a technologický ředitel divize Intel Security, byl před deseti lety hlavním architektem týmu kolem vPro. Budoucnost technologie vPro vidí hlavně v tom, že se o ni IT týmy budou moci opřít při předvídání a předcházení problémům. „vPro je takový skvělý švýcarský armádní nůž pro vzdálenou správu a zabezpečení.“ Hlavní hodnotu spatřuje v tom, jak dokáže vPro pracovat s novými cloudovými technologiemi, jak dokáže pomáhat proti kybernetickým hrozbám a sloužit jako zabezpečená a bezpečná platforma, jež pomůže v obraně proti kybernetickým útokům ve firemním prostředí.

 

Gregory Bryant mi dále řekl: „Toto je skvělý příklad toho, jak původní myšlenka vPro byla rozvinuta v kompletní platformu, na které lze nabízet inovativní funkce a pomáhat firmám zcela měnit povahu pracoviště. vPro není jen jedna funkce, je to kolekce nejlepších funkcí pro správu a zabezpečení pro firemní klienty. Je neuvěřitelné po deseti letech vidět jedinečnou hodnotu a inovaci, kterou přinášíme firmám. Samotná skutečnost, že nikomu jinému se do tohoto sektoru nepodařilo dostat a že stále jsme v čele pelotonu, je prostě úžasná.“

 

Jste-li členem podnikového IT oddělení, určitě se seznamte s výhodami nového procesoru Intel Core vPro. Jsme přesvědčeni, že je na čase transformovat pracoviště, včetně nahrazení zastaralých firemních počítačů novými, rychlejšími a zabezpečenějšími stroji, které navíc v konečném součtu přinesou úsporu nákladů.

 

Nemůžu se dočkat, co přinese firemnímu sektoru dalších deset let Intel Core vPro. Podělte se se mnou o své myšlenky na @TomMGarrison.

 

Tom Garrison