Tým vědců z národního superpočítačového centra IT4Innovations získal 2 700 000 jádrohodin na Titanu, druhém nejvýkonnějším superpočítači na světě. Ten provozuje národní laboratoř Oak Ridge ve Spojených státech amerických. Přístup získali zdarma na základě podaného projektu. Přidělený výpočetní výkon využili pro testování a optimalizaci softwaru ESPRESO, který vyvíjejí pro řešení rozsáhlých inženýrských úloh s desítkami miliard neznámých.

LR_int_brand_693_RackCablesTop_3482.jpg„ESPRESO vyvíjíme za pomoci českého nejvýkonnějšího superpočítače Salomon, ale Titan je mnohem výkonnější a má několikanásobně více výpočetních uzlů. Ověřili jsme si, že náš software je schopen vyřešit rovnice se 124 miliardami neznámých na více než 17 500 výpočetních uzlech (tj. na více než 280 000 výpočetních jádrech) v řádech několika minut. Je tedy připraven i na další generace superpočítačů, které budou ještě výkonnější,“ vysvětluje přínos testů Lubomír Říha vedoucí týmu vývojářů z IT4Innovations. Český nejvýkonnější superpočítač Salomon, který provozuje Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě má 1008 výpočetních uzlů a teoretický výkon 2 petaflopy. Titan naproti tomu disponuje 18 688 výpočetními uzly a jeho teoretický výkon je 27 petaflopů.

Softwary jako je ESPRESO, umožňují vědcům za pomoci superpočítačů řešit extrémně velké úlohy. Pro test na Titanu byla použita úloha z oblasti šíření tepla. V praxi se takto mimo jiné simulují tepelné procesy v rozsáhlých výměnících tepla, jakými jsou například jaderné reaktory. ESPRESO je vyvíjeno jako volně dostupný software a je tedy k dispozici bez nutnosti zakoupení licence.

Celý výpočetní výkon ostravského superpočítače Salomon zajišťují Intel technologie. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je také členem programu Intel Paralell Computing Center.