Technologické odvětví je ze své definice motorem změny – je tím, co děláme. Naše životy se vyvíjejí s každým novým vynálezem, produktem nebo technologií, které se objeví na trhu. My v Intelu změnou doslova žijeme a děláme vše, co je v našich silách, abychom ji urychlili. Jedním z nástrojů, který prošel obrovskou změnou, je osobní počítač. Právě toto je jeden z důvodů, proč Andy Grove nazval osobní počítač „dokonalým darwinovským nástrojem“ – toto pojmenování odráží jeho schopnost se přizpůsobit, vyvíjet a měnit.

 

Před několika týdny zveřejnil Brian kroky, které Intel činí na urychlení transformace ve společnost pohánějící cloud a miliardy chytrých, vzájemně propojených výpočetních zařízení. Rovněž jsme se podělili o to, co pro Intel znamená uspět v propojeném světě a že osobní počítač je základem naší strategie. Osobní počítač nám jako firmě nedává jen obrovský dosah, ale též generuje většinu duševního vlastnictví, určuje velikost našich továren a přináší nám finanční prostředky, které můžeme investovat do dalších oblastí našeho podnikání. Například technologie Intel® RealSense™ byla původně vyvinuta pro osobní počítač. Dnes je motorem růstu v oblasti dronů a robotů, kteří profitují z 3D „vidění“. Dalším příkladem je oblast vysoce výkonných a zároveň nízkoenergetických výpočetních řešení, která podporují růst v oblasti internetu věcí, a to v tak rozličných formách, jako jsou například systémy pro maloobchod nebo technologie pro chytrou domácnost. 

 

9031_tk5wla_d6ozx1.jpg

Dnešní osobní počítače jsou lepší, než kdykoli v minulosti. Pokud jste nikdy nedrželi v ruce nový počítač typu 2 v 1, nezahráli si na novém herním systému anebo nevyzkoušeli nový desktop typu All in One, pak přicházíte o mnoho. Je velice pravděpodobné, že mnoho ze čtenářů tohoto blogu vlastní jeden z 600 milionů osobních počítačů, které jsou starší pěti let. Nevěřili byste, jak dramatickým vývojem osobní počítač od té doby prošel. Dnes máme osobní počítače s dotykovými displeji, integrovanými projektory, pery i biometrickým ověřením totožnosti. Na trhu jsou osobní počítače, které se dokáží bezdrátově připojit k dockovací stanici nebo k displeji, stejně jako PC, které uživateli nabídnou úchvatný zážitek z virtuální reality. Oproti době před pěti lety mají dnešní počítače poloviční tloušťku i váhu, jsou dvaapůlkrát rychlejší a mají trojnásobnou životnost baterie než starší systémy, které máte na pracovním stole. I díky tomu některé PC segmenty, například počítače typu 2 v 1, mini PC nebo herní konzole rostou dvouciferným tempem. Tento růst láká na trh nové hráče. Například průmysloví lídři jako Samsung Mobile a Huawei vůbec poprvé nabízejí svým zákazníkům nádherné osobní počítače typu 2 v 1.

 

Evoluce pokračuje

Ještě v průběhu tohoto roku se objeví procesor Intel® Core™ nové generace kódově označovaný „Kaby Lake“. Ten bude sloužit jako hnací jednotka jedněch z nejoriginálnějších a nejkrásnějších designů typu 2 v 1. Náš nový procesor Intel® Core™ i7 Extreme Edition je high-endový procesor a na trhu se objeví už velice záhy. Bude srdcem nové platformy pro tvorbu her a obsahu. Jedenáctá sezóna Intel Extreme Masters je za dveřmi a hráči brzy začnou lámat rekordy s použitím nových neuvěřitelných systémů. Již tento týden vám na Computexu ukážeme některé z těch nových úžasných počítačů v akci.

 

Žijeme ve světě plném zařízení a lidé dnes mají značný počet voleb. Jsem pevně přesvědčen, že osobní počítač zůstane jednou z těch hlavních. Prostě mnoho z těch věcí, které každý den děláme, se dělá snadněji a lépe na osobním počítači – ať už jde o napsání seminární práce, vytvoření filmu, editaci dokumentů či fotografii anebo hraní hry ve virtuální realitě.

 

Co přijde dál?

Počítačový průmysl se musí dál vyvíjet a reagovat na dnešní životní i pracovní styl, stejně jako to dělal po celou svou „darwinistickou“ historii. Běžně se má za to, že co se osobních počítačů týče, vše, co se dalo udělat, už bylo uděláno – ty úžasné nové věci se objeví někde jinde. Já však vím, že tohle není pravda.

 

Jakožto odvětví musíme vykročit od zařízení, které dnes známe, ke zcela novému druhu osobního počítače. Představte si PC, které nabídne skutečně působivý uživatelský zážitek, bude vám pomáhat a bude mít neobyčejně přirozené rozhraní na míru šité vašim individuálním potřebám. Je to jeden z nejvýznamnějších a nejužitečnějších nástrojů, které člověk kdy vymyslel. A teď přišel čas na jeho další proměnu. Je na čase znovu navrhnout a realizovat budoucnost PC. Intel razí cestu a vás všechny zveme, abyste se přidali.

 

Autor Navin Shenoy je viceprezident a generální ředitel Client Computing Group (CCG) společnosti Intel