Tento víkend je na Computexu v Taipei Intel opět středem pozornosti. Jak se hranice výpočetní techniky posouvají, Intel demonstruje transformační dopad, který má technologie na průmyslová odvětví po celém světě. Miliardy chytrých a propojených zařízení, nové služby náročné na datové přenosy a cloudové aplikace hnané vpřed internetem věcí (IoT) přinesou do našich životů nové úžasné zkušenosti a budou znamenat nástup nové vlny výpočetní techniky.

 

Tato nová vlna je definována cyklem růstu, kde lidé i firmy získávají největší hodnoty z řešení, které profitují z hraničních zařízení a zároveň sítě a cloudu.

 

Zde je pět věcí, které byste měli vědět společnosti Intel na Computexu 2016:

1. Intel prochází evolucí

Minulý měsíc generální ředitel Brian Krzanich mluvil o přerodu společnosti Intel z počítačové firmy na firmu, která pohání cloud a miliardy chytrých digitálních zařízení. Na Computexu společně vystoupí Diane Bryantová, výkonná viceprezidentka a generální manažerka Divize datových center, a Navin Shenoy, korporátní viceprezident a generální manažer Divize klientských zařízení. Představí nové technologie, produkty a aliance, které urychlí růst tohoto výše zmíněného cyklu.

 

2. Vizuální cloud a schopnost zařízení učit se uvolňují lidský potenciál

Video tvoří téměř 80 procent datových objemů na internetu* a také proto je hlavní prioritou pro poskytovatele služeb nabídnout vizuální obsah rychle a efektivně.

 

Pro cenově efektivní akceleraci videa a umožnění bezpečného, vzdáleného dodávání graficky náročných aplikací představil Intel rodinu procesorů Intel® Xeon®  E3-1500 v5. V ní se slučuje výkon procesorů Intel® Xeon® s grafickým výkonem Intel® Iris Pro graphics P580, což je nejpokročilejší grafický procesor společnosti Intel. Tato rodina umožňuje poskytovatelům služeb využít pro více video streamů jeden server nebo zařízení, což minimalizuje stopu datového centra a snižuje spotřebu elektrické energie.

 

Jako příklad předvedl Intel na Computexu živý 360° stream jazzového koncertu z legendárního Blue Note Jazz Club v New Yorku. Hardwarově asistovaný přenos 4K videa zajistily servery s procesory Intel Xeon E3v5.

 

S každým zážitkem přicházejí obrovské datové objemy. Revoluce, kdy se stroje začínají učit podobně jako lidi, se rozšiřuje napříč všemi formami výpočetní techniky: od autonomního řízení přes média až po zdravotnictví. Technologie díky intenzivnímu výpočetnímu výkonu zpracovávajícímu masivní datové sady osvobozuje lidský potenciál.

 

Aby bylo možné této příležitosti využít, představil Intel komplexní portfolio nástrojů, které umožní strojům osvojovat si pracovní zátěže. Bylo demonstrováno, jakým způsobem rodina procesorů Intel Xeon Phi nabídne dobrý výkon na watt za dolar pro ty zákazníky, kteří se zaměřují na deep learning. Intel rovněž začne dodávat pilotní systémy Intel Xeon E5-2600v4 s integrovanou FPGA pro aplikace umožňující učení strojů.

 

3. Dále posouváme hranice PC inovace

Intel má za sebou dlouhou tradici posunování hranic výpočetní techniky. Dnes počítačové odvětví vstupuje do zcela nové éry definované pohlcujícími zážitky, hi-endovými počítačovými hrami a vytvářením špičkového obsahu. I teď je nicméně Intel připraven přinášet inovace v osobních počítačích zahrnujícím také zařízení 2v1, počítačové hry a vstupní segmenty.

 

Intel představil procesor Intel® Core™ i7  Extreme Edition, který je nejvýkonnějším desktopovým procesorem všech dob. Nová rodina procesorů Intel Core i7 Extreme Edition je určena zejména pro potřeby současných „mega-taskingových“ hráčů a tvůrců obsahu. Je to vůbec první desktopový procesor společnosti Intel s 10 jádry a až 20 vlákny pro simultánní zvládání mnoha intenzivních pracovních zátěží souběžně, platformovou škálovatelnost se 40 PCIe linkami pro rozšíření s grafickými kartami a SSD a novými úrovněmi výkonu, kterých se podařilo dosáhnout díky inovativní technologii Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 a podpoře čtyřkanálových pamětí, jež nastavují novou laťku toho, co dokáže PC. Tato technologie je plně odemknutá pro zvyšování výkonnosti, což bude demonstrováno během týdne, kdy se z ní pokusí dostat maximum počítačoví nadšenci v rámci každoroční HWBOT Overclock World Tour.

Inteli7Extreme.jpg

Intel rovněž promluvil o inovaci, která čeká osobní počítače v druhé polovině roku a vůbec poprvé představil procesory Intel Core sedmé generace (kódově označované Kaby Lake) a zdůraznil některé klíčové pokroky ve výkonu, životnosti baterie a mediálních funkcích, které se v prémiových zařízeních objeví v druhé polovině roku 2016. Je to další příklad toho, jakým způsobem je oblast osobních počítačů naprosto zásadní pro celkovou firemní strategii, jež stojí na každoroční kadenci nových produktů a jež vytváří kritické IP, které posléze podporuje inovaci napříč celým produktovým portfoliem.  Vedle toho, že zajišťuje podporu pro široké spektrum osobních počítačů, od ultra tenkých zařízení 2v1 až po extrémně výkonné herní desktopy, expanduje Intel Core rovněž do oblasti internetu věcí a hledá příležitosti v oblasti maloobchodu, digitálních návěstí, průmyslového internetu věcí a zdravotnictví.

 

4. „Věci“ jsou stále chytřejší a více propojené

Oněch mnoho „věcí“, které dnes vytvářejí PC byznys a odvětví internetu věcí, získává na ceně právě připojením ke cloudu. Nezáleží na tom, zda se takové věci nacházejí v domácnosti, automobilu, zaměstnání nebo kdekoli jinde.

 

Intel oznámil rodinu SoC Intel® AnyWAN™ GRX 750 a Wi-Fi čipovou sadu Intel® XWAY™ WAV500 – což je nová, pátá generace rodiny 11ac MU-MIMO Wi-Fi produktů pro domácí brány. Intel AnyWAN GRX750 SoC umožňuje domácím bránám nabízet bohatší zážitky. Platforma Intel umožňuje poskytování lokálních i cloudových služeb, vytváření mediálního obsahu i sdílení obsahu pro nástroje, jejichž škála sahá od zařízení s ultra vysokým rozlišením po „věci“, které má člověk v domácnosti. Produkty společnosti Intel v oblasti konektivity zajišťují podporu, jež je nutná pro obsluhu stále rostoucího počtu „připojených“ věcí a internetových cloudových služeb. Intel umožňuje více než desítce OEM a ODM nabízet domácí brány a přístupové wi-fi body pro maloobchodní trh.

 

Pro dopravní segment, oznámil Intel spolupráci s tchajwanskými společnostmi Chunghwa Telecom a SanJet Technology Corp. Cílem této aliance je vytvořit telematickou službu využívající cenově dostupný procesor Intel Atom x3 pro IoT (dříve označovaný jako SoFIA). Zařízení zajistí optimalizovanou pojistnou smlouvu, která bude vycházet z chování řidiče za volantem a využití vozu. Intel i nadále rozšiřuje škálu řešení postavených na procesoru Intel Atom x3 pro produkty typu POS systémů, tabletů do zdravotnictví a chytrých průmyslových zařízení v rámci internetu věcí.

 

5. 5G změní mobilitu a vytvoří chytrou a propojenou společnost

Zatímco 4G sítě mají za cíl zejména rychlejší přenos dat, 5G přinese ještě silnější bezdrátové sítě, které budou propojovat „věci“ mezi sebou, s lidmi a s cloudem. 5G bude znamenat transformaci našich životů tím, že pomůže vytvořit propojenou společnost s chytrými městy, autonomně řídícími vozy a novými průmyslovými výdobytky. Má-li se toto stát, musejí být sítě rychlejší, chytřejší a flexibilnější, aby si poradily s narůstajícím objemem a složitostí datového provozu s tím, jak se k síti připojují další zařízení a jsou nabízeny nové digitální služby.

 

Intel pomáhá s transformací této sítě prostřednictvím modernizace dnešní komunikační infrastruktury a vytvořením základu pro 5G. Na Computexu Intel oznámil uzavření dohody se společností Foxconn ohledně spolupráce na vývoji technologií síťové infrastruktury pro urychlení tohoto přechodu. Společnosti budou spolupracovat na konceptech a pilotních programech pro technologie, jako jsou Mobile Edge Computing, Cloud Radio Access Network (CloudRAN) a Network Functions Virtualization (NFV), které umožní vytvoření inteligentnějších, efektivnějších a flexibilnějších sítí. Prostřednictvím těchto iniciativ budou Intel a Foxconn usilovat o to, aby poskytovatelé komunikačních služeb i poskytovatelé komunikačních řešení mohli snadněji měnit architekturu sítí a připravovat se na příchod 5G.

 

 


 

* Zdroj: Cisco Visual Networking Index: Forecast and Methodology, 2014–2019