Případy prolomení bezpečnostní ochrany, která mají dopad na miliony uživatelů, se objevily před několika lety, přesto dnes na tom s ochranou osobních dat nebo výběrem dobrých hesel nejsme o nic lépe než předtím. Některé společnosti však již začaly hledat způsoby, jak zabezpečit data svých zákazníků lépe, než to umožňují hesla či PIN. V poslední době se na chytrých telefonech stále častěji objevují snímače otisků prstů, novinkou pak jsou snímače sítnice oka. V budoucnosti se ale možná dočkáme ještě vyspělejšího způsobu přihlašování do online služeb a ochrany data: totiž prostřednictvím snímání mozku.

 

le ještě se příliš neradujte, protože do chytrých telefonů a notebooků se rozhodně nedostanou přes noc. I když vývoj této technologie nepochybně bude ještě nějaký čas trvat, vědci již přišli na to, jak identifikovat uživatele prostřednictvím snímání mozku. Systém pracuje téměř bezchybně a nejde ošálit, což by znamenalo, že hackeři budou mít cestu do vašeho systému mnohem těžší.

 

  eeg_recording (1).jpg

Image courtesy Petter Kallioinen via Wikimedia Commons

 

Technologie je ve skutečnosti poměrně jednoduchá. Vědci z Univerzity v Bighamptonu vyvinuli zajímavé zařízení. To pomocí elektroencefalogramové (EEG) čepice promítne uživateli 500 snímků rychlostí dva za vteřinu. Reakce mozku na jednotlivé obrázky vytváří jedinečnou mapu, na jejímž základě dokáže specializovaný software určit jednoho člověka z třiceti s jistotou na sto procent.

 

  Jednoho dne to nahradí zadávání PIN

 

Problém se systémem je v tom, že ho nelze uplatnit na všechna zařízení. Nicméně jeho přesnost je úctyhodná a je dobře možné, že položí základy pro budoucí řešení, která bude možné do digitálních zařízení integrovat podstatně snadněji. Zařízení ukazuje uživatelům obrázky jako například kousek pizzy, slovo „hlavolam“ a další, přičemž každý z těchto snímků má vyvolat určitou reakci. Čím více obrázků se použije, tím menší je pravděpodobnost, že by někdo mohl reakci mozku na ně napodobit.

 

 

Když vezmete stovky těchto snímků a uvědomíte si, že na jednotlivé snímky každý člověk reaguje jinak, je jasné, že identifikace dotyčného dle aktivity jeho mozku je skutečně přesná. Vědci zkoumali, zda lze systém nějak prolomit a dosud se jim to nepodařilo. Ještě lepší je to, že systém by mohl zabránit vám samotným přihlásit se k účtu, a to podle aktivity vašeho mozku. Teorie je taková, že byste se nemohli nalogovat, pokud by na vás někdo mířil pistolí, anebo se nacházeli v jiné svízelné situaci, neboť aktivita mozku se v situacích, které mohou ohrozit život, výrazně mění.