Technologie a schopnosti dronů se rozvíjí raketovým tempem a začínají zasahovat do stále širších oblastí použití. Kromě zábavného létání u domu lze ale pokročilejší modely použít i pro podnikové nasazení. V jakých případech to je možné, na to se podrobně podíváme.

 

Výrobců dronů je dnes už několik, na profesionální segment i firemní nasazení se ale zaměřuje například společnost Yuneec, která vyrábí drony řady Typhoon a Tornado. Tyto drony už mají kamery s vysokým rozlišením, profesionální ovladače a obrovskou spoustu funkcí. Vybrané modely navíc podporují i uchycení různých druhů kamer, takže nejste omezení integrovaným řešením od výrobce jako třeba u levnějších modelů. Co ale s těmito drony můžete všechno dělat?

 

Úžasné panoramatické záběry

 

Základní funkcí, pro kterou lze drony jednoduše využít, je natáčení záběrů sídel nebo firemních událostí jako nikdy předtím. Díky tomu, že dnešní drony už lze osadit videokamerami s rozlišením 4K Ultra HD, ale i profesionálními fotoaparáty, přijde si na své každý fajnšmekr panoramatických záběrů a fotografií z výšky.

 

Použití pro natáčení takových záběrů začínají být populární u realitních kanceláří, které tímto způsobem mohou natáčet efektní záběry domů nebo pozemků.

 

Typhoon-G-Gimbal-GB203.jpg

 

Sledování postupu stavby

 

Drony lze dobře využít k pravidelnému a přesnému snímání toho, jak například postupuje stavba nového sídla nebo jeho oprava.

 

Protože lze s drony vyletět skutečně vysoko, můžete efektivně natočit i náročnější a rozsáhlé stavby a přesně sledovat, zda vše postupuje, tak jak má.

 

Pracovní dohled i bezpečnostní kontrola

 

Pokud je venkovní pracoviště rozlehlé, může být komplikované sledovat, zda vše pracuje podle plánů a nedochází k nějakým problémům. Pomocí dronů se lze proletět po celém pozemku a přes streamování záběrů v reálném čase se podívat takřka kamkoli.

 

Taková kontrola má rovněž bezpečnostní efekt, protože lze rychle zkontrolovat podezřelé oblasti, aniž by bylo nutné vyrazit pěšky nebo pomocí dopravního prostředku. Drony se už začínají používat třeba i pro hlídání a sledování zvířat určených pro chov.

 

738708634.jpg

 

Doručování balíků

 

Asi největší použití dronů v budoucnu lze očekávat v rámci přenášení balíků ze skladů třeba k zákazníkovi. Je jasné, že tato forma dopravy je velmi efektivní, rychlá a nenákladná a najde uplatnění především u logistických společností.

 

Drony mají v současnosti omezenou kapacitu baterie, která vydrží přibližně půl hodiny, ale do budoucna lze očekávat další vylepšování jak výdrže, tak i konstrukce, která umožní delší provoz na jedno nabití.

 

Využití dronů pro přenos balíčků lze pochopitelně využít i v rámci firmy. S moderními technologiemi, jako je například kamera Intel RealSense, lze rozpoznávat i hloubku obrazu, takže dron nenarazí a je schopen rozpoznat objekty. Díky tomu může ve vybraných případech pracovat zcela automaticky a tak doplnit stávající infrastrukturu ve firemní logistice.

 

Na nebezpečná místa

 

Lidé jsou nuceni lézt a kontrolovat místa, která jsou v různých směrech nebezpečná – jsou příliš vysoko, jedná o vrty na ropu či zemní plyn, elektrické sloupy s vysokým napětím a další kritická místa.

 

Dron umožní firmám omezit nutnost nasazení lidí na každý podezřelý případ nebo kontrolu, stačí jednoduše poslat dron a operátor v bezpečné vzdálenosti na zemi může vše zkontrolovat a prohlédnout na displeji, kde má k dispozici obraz ve vysokém rozlišením. Vše může navíc i nafotit a zdokumentovat pro pozdější analýzu.

 

CGO3_Gimbal_Camera.png

 

Jako noční strážci

 

Díky tomu, že je možné drony vybavit rovněž infračervenými kamerami, lze je používat i na hlídání a prozkoumávání oblastí i v té nejhlubší noci. Základem jsou samozřejmě běžné statické kamery na sloupech, ale ty mají svá omezení.

 

S drony je možné létat takřka neomezeně, alespoň do vzdálenosti, kam dosáhne bezdrátový signál ovladače. Pokud dojde ke ztrátě spojení, drony se dokáží vrátit na původní místo k vám nebo bezpečně přistát.

 

Může zachránit i životy

 

Drony mohou být velmi dobře použitelné i pro záchranné akce, protože umožňují velmi rychle a levně prohledat určitou oblast, aniž by byl zapotřebí vrtulník nebo podobné velké a drahé prostředky.

 

V kombinaci s termokamerou je nasnadě, že drony nacházejí uplatnění nejen u policejních složek, které v noci pronásledují zloděje, ale i u záchranářů, kteří potřebují najít ztraceného a zraněného člověka na neznámém místě.