NOVINKY

 

  • Práci z domova aktuálně v České republice podporuje u všech zaměstnanců 22 % firem, v dalších 69 % firem to je možné v závislosti na profesi či okolnostech.
  • Zaměstnanci už nejsou pevně vázáni k pracovnímu stolu či kanceláři ani v rámci firem - flexibilní pracovní prostředí podporuje 58 % českých firem.
  • 73 % firem sympatizuje s myšlenkou „odstřihnout se od všech drátů“ a chce zavést technologie bezdrátové komunikace mezi počítači.
  • Výsledky průzkumu mezi 252 firmami v České a Slovenské republice představila společnosti Intel u příležitosti uvedení šesté generace procesorů Intel® Core™ vPro™ pro podnikové využití.

  

V českých firmách se prosazuje flexibilní pracovní prostředí. Vypovídají o tom čísla, kolik firem nechává zaměstnance pracovat i mimo firmu, z domova či v podstatě odkudkoliv. V ČR to aktuálně neumožňuje jen 8 % firem, ostatní v různé míře v závislosti na pracovní činnosti či pozici práci mimo firmu umožňují. Výsledky průzkumu realizovaného v 252 firmách v České republice a na Slovensku v únoru 2016[1] představila společnost Intel na konferenci organizované u příležitosti uvedení šesté generace procesorů Intel® Core™ vPro™ pro podnikové využití.

 

„Práci z domova, tzv. home office podporuje u všech zaměstnanců 22 % firem, u vybraných profesí či oddělení pak dalších 48 %. Ve 21 % to je možné jen za určitých okolností, například v případě nemoci,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel pro Českou a Slovenskou republiku.

 

graf-4-homeoffice.jpg

 

 

O rozvolněném vztahu k pracovišti, které se stává spíše „stavem mysli“, než pevným místem v kanceláři, svědčí i související trend flexibilního pracovního prostředí v rámci firem. „Zaměstnanci už zdaleka nejsou tolik vázáni ke svému pracovnímu stolu či kanceláři. Možnost pracovat z jiného místa v rámci firmy se týká již více než poloviny respondentů  - v Čechách to umožňuje 58 % a na Slovensku dokonce 62 % firem.

 

„27 % firem umožňuje pracovat s počítačem flexibilně v rámci firmy všem zaměstnancům a 32 % firem jen u vybraných profesí a oddělení. Z průzkumu vyšlo najevo, že mezi podporovatele tohoto konceptu mobility v prostředí firmy patří spíše velké firmy nad 300 zaměstnanců, mezi nimiž se k ní hlásí celé dvě třetiny,“ uvedl k výsledkům průzkumu Petr Ulvr.

 

graf-5-flexibilita.jpg

 

 

Téměř tři čtvrtiny firem to chce zkusit bezdrátově

 

K tomu, aby zaměstnanci mohli pracovat plnohodnotně a efektivně i mimo svou kancelář v „chytrých“ konferenčních místnostech či sdílených kancelářích a hubech, potřebují využívat dalšího stupně mobility, kde už nebudou omezováni ani propojením s periferiemi prostřednictvím kabelů, drátů či adaptérů. Technologie bezdrátového přenosu obrazu a propojení s perifériemi bez jakýchkoli kabelů se jeví ředitelům IT českých firem jako perspektivní. Ve své firmě by ji chtělo mít 73,3 % českých respondentů (na Slovensku 73,5 %) z nich, což z ní společně s bezdrátovým nabíjením činí nejatraktivnější z technologických trendů posledních let.

 

„Myšlenka odstřihnutí se od všech drátů a kabelů se ukazuje z hlediska praktického byznysu firem mnohem životaschopnější než například ovládání počítače gesty, hlasem či poněkud překvapivě i dotykem, které firemní CIOs nechávají z hlediska investic poměrně chladnými,“ interpretuje výsledky průzkumu Petr Ulvr ze společnosti Intel.

 

graf-3-bezdratove-tech.jpg

 

 

O kolik přicházejí firmy v důsledku zastaralého IT?

 

Ze statistiky týkající se společnosti Intel vyšlo najevo, že telekonference v průměru začínají o sedm a půl minuty později v důsledku technických záležitostí, jako je hledání vhodných adaptorů pro projektor či redukcí. Technologie Intel Unite umožňující bezdrátové a bezpečné připojení k projektoru či monitoru zadáním pouhého PINu dokázala zkrátit tento promarněný čas o sedmdesát procent na pouhé dvě minuty. Jedná se o nesporný finanční přínos z hlediska firemních financí, ale i produktivity zaměstnance.

   


    
[1] V průzkumu, který pro společnost Intel realizovala v průběhu února 2016 formou telefonického dotazování výzkumná agentura Nielsen Admosphere, odpovídalo celkem 252 respondentů v pozici CIO - vedoucí oddělení informačních technologií - ze 150 českých a 102 slovenských firem velikosti nad 100 zaměstnanců.