Roboti jsou dnes přesně takoví, jaké si je v posledních zhruba třech dekádách 20. století představovali tvůrci sci-fi filmů. Antropomorfní, inteligentní, někdy roztomilí, ale taky potenciálně nebezpeční. Zatím ale není důvod k panice – roboti lidstvo přeci jen dosud nepřechytračili.

Roboti v současnosti přejímají vzhled i vlastnosti člověka. Ostatně, kde jinde by se jejich tvůrci měli inspirovat než právě u lidstva? Snad jedině u domácích mazlíčků, jejichž funkci mohou tito mechaničtí spoluobyvatelé našich domovů taktéž plnit. Nás však budou zajímat spíše roboti užiteční - tiší domácí sluhové, kteří kromě občasného zapojení do elektřiny (včetně toho bezdrátového) nic nechtějí (alespoň prozatím…) a v domácnostech plní důležité funkce, které však ve společnostech západního typu často nechce nikdo vykonávat.

12400455_904950646278686_8248056363238791788_n.jpg

Krásné vozítko, jenom promluvit

Různé koncepty robotů se stále častěji objevují i na veletrzích ICT a spotřební elektroniky. Nejinak tomu bylo i na jedné z největších letošních akcí tohoto typu: CES 2016 v Las Vegas. Opravdovou lahůdku zde připravila firma Segway ve spolupráci s Intelem, přičemž na poli robotiky americký výrobce osobních vozítek uzavřel technologické a strategické partnerství také s čínskou společností Xiaomi. Novinka představená tímto konsorciem se na první pohled tvářila jako klasické vozítko, které u nás známe především z ulic pražského centra. Na pódium na něm přijel představitel výrobce, což

už dnes opravdu nikoho nepřekvapí. Po mírně netradičním úvodu ovšem vozítko zvedlo hlavu a začalo mluvit. To už donutilo publikum k němému úžasu.

Alfréde? Otevřete návštěvě, prosím

V rámci akce byl demonstrován jeden z mnoha způsobů využití tohoto typu robota, jehož propojili s chytrými dveřmi rodinného domu. Robot díky nim zachytil signál přicházející návštěvy a šel jí otevřít… přes celý dům. Aktivně přitom využíval technologii od Intelu – kameru Intel RealSense, díky níž dokáže řešit i poměrně komplexní problémy typu nenadálých překážek nacházejících se na cestě ke dveřím. Technologie Intel RealSense dokáže sbírat informace o hloubce okolního prostoru a díky tomu robotovi pomáhá k lepší orientaci v rámci trojrozměrného světa.

 

 

Jde o začátek nové éry v oblasti robotiky? Éry, kterou jsme si vysnili v oblasti science fiction a kterou jsme ještě před deseti lety brali jako budoucnost vzdálenou několik generací? Vypadá to, že ano. Ostatně, dotkl se toho ve svém proslovu na CES i šéf Intelu Brian Krzanich, který strategické partnerství se Segwayem označil za počátek nového a velmi kreativního ekosystému. Nová éra by měla odstartovat již v letošním roce, v jehož průběhu Segway ohlásil komerční dostupnost robota, jenž může být naprogramován tak, aby řešil komplikované úlohy reálného světa.

Velká příležitost pro vývojáře

Ještě před vydáním robota se k vývojářům dostane SDK (vývojářská sada) založená na platformě Android. Mělo by k tomu dojít ve druhé půli tohoto roku, příští rok se tak mohou inteligentní sluhové stát běžnou součástí domácností sloužící k odlehčení v mnoha oblastech života. A to tím, že za nás začnou provádět mechanické domácí práce, které pouze zabírají čas (jako například uklízení, žehlení či vaření).

Díky provázanosti s platformou Android bude takový robot navíc dostatečně univerzální a kompatibilní s většinou současných mobilních zařízení. Jakmile budou vyřešeny bezpečnostní otázky – zde se nabízí třeba potenciální možnost ovládnutí robota kybernetickými útočníky, kteří si zmapují domácnost jeho očima a pak si od něj nechají otevřít dveře a donést nakradené vybavení bytu či finanční hotovost až k autu – budeme moci s jistotou říci, že využití robotů v domácnosti je ryze praktická záležitost s minimem přidružených rizik.