V současné době se často hovoří o kanceláři bez papíru, kde veškeré procesy jsou digitalizované. Dříve než tiskárny nás však možná opustí jiní dosud neodmyslitelní kancelářští souputníci. Probíhá totiž intenzivní vývoj dalšího konceptu „bez“, a to kanceláře bez drátů.

Představte si, že přijdete ráno do kanceláře a namísto rozplétání klubka hadů všemožných kabelů jen položíte notebook nebo tablet na pracovní stůl. Monitor, externí disk, klávesnice, myš, reproduktory a jiná periferní zařízení se automaticky připojí, aniž by vám překážel jediný z drátů, kterých dnes má kolem sebe každý přehršel. Zároveň se baterie v počítači začne bezkontaktně dobíjet (stejně jako ta v telefonu, který si položíte vedle).

Během dne máte poradu, na níž potřebujete ukázat prezentaci. Jednání můžete zahájit během několika sekund - inteligentní konferenční místnost s rozpoznáním kontextu pomocí senzorů zjistí přítomnost účastníků a automaticky zapne zobrazovací zařízení. Obraz z vašeho notebooku se bezdrátově přenáší pro všechny přítomné na velkou obrazovku nebo do projektoru i na displeje vzdáleným účastníkům, kteří se nemohou fyzicky zúčastnit.


office02.jpg

Tím ale vize bezdrátového pracoviště budoucnosti nekončí. Mění se i tradiční nepohodlné způsoby přihlašování a ověřování uživatele. Namísto zadávání jména a hesla se pro přístup do systému využívají biometrické údaje, konkrétně obraz duhovky. Uživateli stačí pohlédnout do kamery přístroje a je přihlášen.


V případě konferenčních místností lze také identifikovat účastníky pomocí zaměstnaneckých karet. Po přiložení karty ke čtečce získají přístup ke konferenčním materiálům. Obdobně se mohou přihlásit účastníci konference na vzdáleném pracovišti.

Strávíte tedy celý běžný pracovní den neustále připojeni, s nabitými bateriemi, při efektivnější spolupráci a s větším prostorem pro kreativitu, protože můžete pracovat tam, kde vám to nejlépe vyhovuje.


Jak je to všechno možné? Celý koncept bezdrátové kanceláře je postaven na technologiích od Intelu.


Například Intel WiGig nabízí až trojnásobnou přenosovou rychlost oproti dnešnímu Wi-Fi pro ultrarychlé datové spojení mezi zařízeními. O připojení zobrazovacích zařízení se stará technologie Intel WiDi Pro, která zajišťuje plynulý a zároveň vysoce zabezpečený bezdrátový přenos obrazu ve vysokém rozlišení. Slouží jak jednotlivým pracovníkům k připojení monitorů na pracovních stolech, tak v konferenčních místnostech s mnoha účastníky pro připojení velkých obrazovek a projektorů.


Presentation01.jpg

U bezdrátového dobíjení baterií vsází Intel na systém Rezence, který lze nainstalovat pod dřevěný stůl až 5 cm silný a dokáže nabíjet více zařízení zároveň. V kanceláři budoucnosti bude nainstalován nejen v pracovních stolech, ale i v konferenčních místnostech a dalších prostorách. Těšit se na tuto technologii můžeme již v druhé polovině letošního roku.


Ucelený systém pro bezdrátové konferenční místnosti nové generace s názvem Unite sestává z hardwarové a softwarové části. Jako centrální počítač slouží zabezpečené miniaturní PC Intel NUC s procesorem Intel Core vPro, které zprostředkovává bezdrátové propojení mezi jednotlivými lokálními zařízeními i spojení se vzdálenými účastníky. Součástí je také technologie pro aktivní správu Intel Active Management Technology (AMT), která umožňuje vedle dálkového řízení napájení, správy počítače a aktualizace softwaru i vzdálené převzetí klávesnice, videa a myši. Na klientských zařízeních je nainstalována aplikace Intel Unite. O potenciálu řešení Intel Unite svědčí i skutečnost, že systémy na něm založené začínají nabízet všichni významní výrobci počítačů - DELL, Lenovo, HP, Fujitsu i další.


Dobrá zpráva je, že si bezdrátovou kancelář zítřka nemusíme jen představovat. Všechny potřebné technologie již reálně existují. Na bezdrátové nabíjení si sice budeme muset ještě chvilku počkat, avšak Unite již dnes slouží v konferenčních místnostech společnosti Intel. O jeho reálném přínosu se tedy dnes a denně přesvědčují sami zaměstnanci. V průběhu loňského roku proběhly také tři pilotní studie zaměřené především na software Unite. Výsledek? Tři čtvrtiny účastníků studie hodnotily funkce bezdrátové konferenční obrazovky na sedmibodové stupnici alespoň pěti body. Osmdesát devět procent respondentů, kteří bezdrátové obrazovky a vybavení pro identifikaci účastníků testovali, by toto řešení doporučilo ostatním. Pozitivní ohlasy přicházejí také od správců IT – podle nich je bezdrátové konferenční řešení Intel snadno škálovatelné, flexibilnější a lépe využitelné než uzavřená řešení pro připojení obrazovek a práci se zvukem a obrazem, jež nabízí jiní výrobci.