Santa Claus není jen celosvětově proslulý byznys leader, ale je považován i za technologického vizionáře, minimálně od sedmdesátých let dvacátého století, kdy si pořídil první mainframe IBM System/360 a vytvořil revoluční databázi dobrých a špatných skutků.

 

Za starých dobrých časů před reformací si Santa Claus užíval poklidný život: přání dětí byla podstatně skromnější a šlo je v pohodě uspokojit nějakým vyřezávaným rytířem ze dřeva, omalovaným špetkou olověné barvy, několika oříšky a jednou či dvěma kdoulemi.

 

Naplnit taková přání bylo pro muže Santova nadání naprostá hračka. Ovoce a oříšky stačilo objednat v srpnu a uložit v jednom ze sklípků, hračky pak vyrobili skřítci během listopadu a i rozvoz zabral nějakou hodinu dvě vzhledem k tomu, že na světě tehdy bylo kolem 250 milionů lidí, navíc většina z nich Vánoce vůbec neslavila.

 

Zbytek roku mohl Santa strávit na rybách, odpočinkem na jednom ze skutečně neobydlených ostrovů, případně četbou spisu Bedy Ctihodného Historia ecclesiastica gentis Anglorum v latinském originále.

Výstřižek_Santa.JPG

Jako všichni ostatní, i Santa byl svědkem toho, jak se svět postupně stával zběsilejším a náročnějším, takže i on byl postaven před volbu: buď přijmout technologii se vším všudy, anebo riskovat, že ho konkurence odsune na samotný okraj.

 

I proto se začal o novou technologii zajímat již v šedesátých letech minulého století. Ostatně právě jeho firma byla vůbec první za polárním kruhem, která si objednala velký počítač IBM System/360, do něhož se ukládaly všechny dopisy s přáními od dětí, produkční data a na němž byla vyvinuta vůbec první databáze, v sedmdesátých letech migrovaná do IMS a v osmdesátých letech do relační databáze DB2. V té době byly též zavedeny první analytické nástroje.

 

Právě v osmdesátých letech se Santovou firmou prohnal vánek změn, a to zdaleka nikoli proto, že by někdo nechal pootevřené dveře. Jeho hlavní účetní Keith trval na tom, že v práci bude používat vlastní osobní počítač a cifry louskat v „Lotusu 1-2-3“.

 

Od té doby se všechno mění prakticky neustále, takže namísto toho, aby Santa strávil většinu roku na dovolené nebo začtený do nějaké dobré knihy (jako tomu bylo za starých dobrých časů), musí se teď snažit, aby udržel krok s tempem doby – nejen s globální populací, společenskými trendy a spotřebitelskou poptávkou, ale též s technologickou infrastrukturou, na které stojí jeho firma.

 

Uvedení serverů Intel® Xeon® v roce 1998 znamenalo konec vlastních architektur a standardů, což Santovi umožnilo zrychlit své fungování hned v několika ohledech a navíc snížit náklady na IT.

 

Vyplatilo se to. Dnes má Santa víc zákazníků než kdykoli v minulosti, výrobní závody v hlavních výrobních centrech po celém světě a součástí jeho IT infrastruktury je dnes cloud computing, softwarově definované sítě, analýza velkých dat a přesně synchronizovaný systém dodávek.

 

Dokonce i jeho saně prošly renovací. Zvnějšku vypadají stále tradičně, nicméně hlavní mechanik Sharon je osadil novými brzdami s ABS, nezávislou nápravou a čidly, která zasílají všechna data na palubní desku.

 

Ostatně právě Sharon přišel s nápadem, že vedle satelitní navigace by saně mohly dostat i sledující systém, takže děvčata a chlapci po celém světě budou moci sledovat Santovu cestu během Štědrého dne – Santa nicméně tvrdí, že začátkem ledna tuto funkci vypne, protože jede na dovolenou.