Služba na bází IoT vinařům ušetří nervy i peníze. Představujeme vám technologii SmartVinyard, která uspěla ve světovém finále prestižní soutěže start-upů Intel Global Challenge.

Vína budoucnosti mohou být díky pomoci chytrým technologiím kvalitnější a vypěstovaná jen s nezbytným minimem chemie. Ericsson totiž ve spolupráci s několika dalšími firmami vyvinul speciální online systém pro ochranu vinic pod názvem SmartVineyard (chytré vinařství), vůbec poprvé tak implementoval službu internetu věcí (Internet of Things – IoT).

 

Inteligentní technologie SmartVineyard, která pochází z Maďarska, umožňuje vinařům sbírat klíčová klimatická data ze své vinice a na jejich základě pak předpovídat možné choroby vinných hroznů a vhodně tak načasovat použití chemických postřiků. Pokud vinař nemusí vinici chemicky ošetřovat preventivně, ale až v okamžiku hrozby některé choroby hroznů, šetří náklady na výrobu, produkuje kvalitnější hrozny a v neposlední řadě současně eliminuje negativní dopad použití fungicidů a pesticidů na životní prostředí.

 

Výstřižek4.JPG

 

Instalaci zvládne i laik, stačí mu jen šroubovák a 15 minut času

Stanice SmartVineyard obsahuje několik speciálních čidel, která vinař umístí přímo na vhodně vybranou viniční trať. Tvoří ji celkem šest komponent: komunikační síť SmartVineyard, solární panel a baterie, měřič srážek, senzor vlhkosti listů, centrální jednotka a měřič teploty a vzdušné vlhkosti. Zařízení dokáže měřit a sbírat detailní data o vlhkosti půdy i vzduchu, teplotě a intenzitě slunečního svitu nebo množství srážek a na jejich základě pak předpovídat míru rizika konkrétních chorob hroznů.

Přestože jde o technologicky poměrně složité zařízení, stanici SmartVineyard snadno zvládne instalovat sám vinař, a to bez pomoci IT specialisty. Podle instruktážního videa k tomu stačí šroubovák, čtyři šrouby a čtvrthodinka času.

 

 

Stanice se umí i sama pohlídat před zloději

Aplikace je současně vybavena integrovanými průmyslovými GSM moduly s připojením k internetu. Veškerá nasbíraná data jsou tak automaticky a v reálném čase přenášena koncovému uživateli do zařízení na základě jeho preferencí – do počítače, tabletu, ale i chytrého telefonu, a to v podobě přehledných a srozumitelných grafů, tabulek nebo map. Hodnoty měřené v minutových intervalech lze archivovat až několik let zpětně.

 

Do systému pak může vinař sám přidávat detailní data o aplikaci postřiků, fenofázi rostlin vinné révy či z období sklizně. Každá stanice dokáže monitorovat mikroklima v oblasti o rozloze pěti až osmi hektarů, lze ji případně také rozšířit o další senzory za předpokladu, že velikost zamýšleného systému montáž umožní.

 

Stanice SmartVineyard je dokonce sama sobě hlídačem. V případě poškození či odcizení kabeláže, senzorů či konstrukce ihned majitele upozorní e-mailem a odcizené zařízení je sledovatelné díky integrovanému GPS modulu.

 

Chytré vinařství ušetří nervy hlavně „biovinařům“

Služba SmartVineyard je velkým pomocníkem především pro vinaře, kteří se zaměřují na produkci bio neboli ekologického vína. Aby víno mohlo nést toto označení, vinař nesmí k ošetřování hroznů používat pesticidy, herbicidy ani průmyslová hnojiva, ale pouze přírodní ochranné prostředky. V případě napadení hroznů některou z vážných chorob tak může čelit velmi stresující situaci.

 

Naším posláním je vyrábět vysoce kvalitní vína udržitelným způsobem. Pomocí systému SmartVineyard se nám podařilo nejen zvýšit výnos, ale současně snížit naši ekologickou stopu. Pokud známe míru rizika konkrétní choroby, můžeme výrazně lépe a s předstihem naplánovat strategii ochrany rostlin a vyřešit tak situaci dříve, než se stane kritickou. SmartVineyard nám pomohl proplout sezónou bez významných ztrát, což nelze říci o mnoha dalších vinicích v naší oblasti,“ říká Ladislav Palík, slovenský producent biovín.

 

Vína s „plackou“ kvality chytrého vinařství

Každý výrobce, který při produkci vína využívá služeb online systému pro ochranu vinic má právo označit své lahve nálepkou nebo značkou mezinárodní ochranné známky SmartVineyard. Když si láhev s „plackou“ chytrého vinařství koupíte, máte záruku, že víno bylo vyrobené ze zdravějších hroznů pod přesným zemědělským dohledem s využitím optimalizovaných produkčních technologií.

Systém SmartVineyard již využívají vinařství po celém světě: v Maďarsku, Itálii, Portugalsku, Španělsku, Rakousku, Francii, Řecku, Slovensku, Turecku, Izraeli, Chile i ve Spojených státech.

 

Výstřižek3.JPG

 

SmartVineyard sbírá jedno ocenění za druhým

Inovativní technologie SmartVineyard získala řadu ocenění. Jako první uspěla v rámci projektu FORT, ve kterém zvítězil a Csaba Árendás, generální ředitel společnosti SmartVineyard, převzal hlavní cenu – voucher v hodnotě 5000 eur. Další ocenění je od Maďarské asociace pro inovace, kde zařízení uspělo v oblasti IT projektů. V loňském roce byl SmartVineyard třetím nejlepším evropským start-up projektem v jedné z nejprestižnějších světových soutěží Intel Business Challenge a postoupil tak do celosvětového finále Intel Global Challenge v Silicon Valley, kde skončil osmý z 20 000 soutěžících. A konečně, společnost SmartVineyard letos získala od Evropské unie grant v hodnotě 1 milion eur v rámcovém programu pro výzkum a inovace EU Horizont 2020.