Pokud jde o maximální procesorový výkon a zabezpečení, Intel nabízí ověřené čipy řady Xeon i pro ty nejvýkonnější superpočítače na světě. Procesory Intel Xeon ale můžete mít i v pracovním počítači nebo notebooku.

 

Intel vyrábí procesory pro všechny segmenty, ať už se jedná o telefony, tablety, ultrabooky, počítače v krabičce, chytrá zařízení nebo datacentra. Speciálním segmentem jsou ale servery a profesionální stanice, které vyžadují pokročilejší technologie procesorů řady Xeon.

 

Notebooky i počítače pro profesionály

 

S novou 14nm architekturou Skylake, která přináší nižší spotřebu a vyšší výkon i v těch nejnáročnějších aplikacích, uvedl Intel i novou řadu procesorů Xeon E3-1200 v5 a Xeon E3-1500M v5. Zatímco řada procesorů Xeon E3-1200 v5 je určena pro profesionální desktopové počítače, čipy Xeon E5-1500M v5 jsou pak pro profesionální notebooky. Poprvé je tak možné mít Xeony i v mobilním nasazení a v rámci notebooku tak dostupné kdekoli, kde budete potřebovat.

 

Základní výhodou procesorů Xeon pro desktopové nasazení v pracovních stanicích je kompatibilita se stávajícími základními deskami se socketem LGA-1151. Není tak nutné kupovat specializované serverové základní desky. Čipy Xeon ale nabízí spoustu výhod oproti běžným procesorům Intel Core. Jaké to jsou?

 

Velká nabídka výkonných čtyřjádrových modelů

 

Všechny nové čipy Xeon určené pro profesionální stanice a notebooky jsou vybavené čtyřmi jádry, takže poskytují dostatek výkonu i pro náročnější aplikace pro grafiku, CAD, matematické výpočty a další oblasti, které dokáží využít výkonu vícejádrových procesorů.

 

Počet výpočetních jader je ale jedna část výkonu, druhou je samozřejmě frekvence. Modely Xeon pro desktopy a notebooky jsou dostupné s frekvencí od 3 GHz až po 4 GHz s technologií Turbo Boost 2.0. V případě mobilních Xeonů je to až 3,8 GHz s režimem Turbo.

 

Vybírat si lze ale nejen podle maximálního výkonu, ale také s ohledem na spotřebu. Nejvýkonnější desktopové modely mají TDP 80 W, úspornější řada s modely Xeon E3-1260L v5 a Xeon E3-1268K v5 je přizpůsobená pro TDP 45 W a 35 W a nejúspornější Xeony pro počítače mají TDP 25 W. I v rámci těchto modelů je ale stále k dispozici výkon čtyř plnohodnotných procesorových jader s frekvencí až 3,2 GHz (Turbo Boost 2.0).

 

Nízká spotřeba je důležitá především v notebooku, kde jsou nové mobilní Xeony dostupné ve čtyřjádrovém provedení s TDP 45 W nebo 25 W.

 

9942_xeon_die_LR.jpg

 

Profesionální integrované grafiky

 

Oproti běžným čipům Intel Core mají vybrané modely Xeonů řady E3-1200 v5 a E3-1500M integrované grafiky zaměřené na náročnější použití. Dle konkrétního modelu mají Xeony integrované grafiky Intel HD P530 nebo Intel Iris Pro P580. Obě grafiky jsou určeny pro náročnější práci s programy jako Autodesk AutoCAD, Adobe Photoshop, Adobe After Effects, Autodesk Inventor, Autodesk Revit, SolidWorks a další. Grafiky mají certifikaci pro více než 15 profesionálních programů od výrobců jako Siemens, PTC, Dassault, Bentley, Autodesk nebo Adobe.

 

U výkonnější varianty integrované grafiky Intel Iris Pro P580 je součástí i samostatná rychlá paměť eDRAM s kapacitou až 128 MB, která zlepšuje zpracování většího množství dat z oblasti grafiky nebo obecných výpočtů. Výhodou tak je, že v mnoha oblastech použití není nutné používat samostatnou grafickou kartu, což snižuje spotřebu, hluk i náklady.

 

Oba integrované grafické čipy podporují moderní technologie jako je DirectX 12.1, OpenGL 4.4, OpenCL 2.0 a také Intel Quick Sync Video pro akceleraci zpracování videa. Zvládnou rovněž obsluhovat až tři monitory s rozlišení 4K zároveň, což se hodí pokud potřebujete pracovat s více plochami zároveň se spoustou otevřených aplikací. Pro vylepšení kvality přehrávání videa slouží technologie Intel Clear Video HD, bezdrátový přenos obrazu pak zajišťuje Intel Pro Wireless Display.

 

Zabezpečení a ochrana paměti

 

Pokud chcete používat pracovní stanici nebo notebook pro kritické výpočty a práci, čipy Xeon podporují operační paměti ECC (Error Correcting Code), které obsahují automatickou kontrolu chyb dat s případnou opravou v reálném čase.

 

V rámci velkého množství dat, která se skrze operační paměť přenáší, může v důsledku různých externích okolností dojít ke změně hodnoty bitu jedné buňky. A i když v běžném využití to není žádný problém, v profesionálním nasazení s důležitými aplikacemi je třeba tento druh pamětí používat.

 

Pokud tedy vyžadujete co nejlepší stabilitu systému a správná data bez poškození, jsou nové Xeony určené přímo pro vás. V serverové oblasti, kde dochází k výpočtům z náročných oblastí financí, vědy, analýzy a podobně, se operační paměti ECC používají už desítky let a jsou součástí například i vesmírných sond a lodí.

 

Mezi dalšími technologiemi pro ochranu celé platformy je také Intel SGX (Software Guard Extensions), Intel RST (Rapid Storage Technology) pro rychlou obnovu dat při poškození disku a akceleraci načítání dat, Intel DPT (Data Protection Technology) nebo Intel Platform Protection Technology (TXT, Bios/OS Guard 2.0).

 

Zaměřeno na firmy i profesionály

 

Procesory řady Intel Xeon E3-1200 v5 a Xeon E3-1500M disponují i dalšími technologiemi, které jsou důležité jak při nasazení v podnicích, tak i při profesionálním použití.

 

Čipy tak podporují Intel vPro pro zabezpečení a rychlou správu počítačů či notebooků i na dálku, včetně ochrany proti různým druhům pokročilých virů, rootkitů a dalšího malwaru, včetně ochrany šifrovaných dat. Pro provozování různých operačních systémů s využitím maximálního výkonu procesoru nechybí ani virtualizační technologie Intel VT-x (EPT) nebo VT-d.

 

Profesionální notebooky vybavené novými Xeony mají podporu nového rozhraní Thunderbolt 3 s oboustranným miniaturní portem USB-C, ke kterému lze připojit spoustu příslušenství zároveň, třeba přes různé druhy dokovacích stanic nebo adaptérů. Díky vysoké propustnosti Thunderboltu 3 lze provozovat současně i několik zařízení přes jediný kabel, takže pokud například přijdete ke svému pracovnímu místu, můžete zapojit monitory s vysokým rozlišením včetně rychlé sítě či USB portů pouze přes jeden kabel.

 

Procesory Intel Xeon pro pracovní stanice i notebooky jsou vhodné i pro menší a střední podniky, z velké nabídky modelů lze vybrat ideální konfigurace právě pro vaše potřeby.