Nová řada velmi výkonných SSD najde uplatnění především v datacentrech a výkonných firemních serverech.


Intel uvedl novou řadu velmi výkonných SSD, které nabízí nejvyšší rychlost čtení a zápisu ve své kategorii. Potřebujete mít opravdu rychlé úložiště pro data?

 

V oblasti výkonných SSD nabízí Intel několik druhů a modelových řad, pro ta nejnáročnější použití jsou ale určená SSD do slotu PCI Express, který nabízí několikanásobně větší propustnost než běžná rozhraní typu SATA nebo SAS.

 

Mezi nejvýkonnější řadu patří SSD DC 3600, kterou Intel aktualizoval o nové modely s ještě vyšší rychlostí a kapacitou.

 

Až 4 TB a 5 GB/s s jedním SSD

 

Nová řada SSD DC P3608 obsahuje tři nové modely, které mají kapacitu 1,6 TB, 3,2 TB nebo 4 TB v nejvyšší verzi. Sekvenční čtení dat činí až 5 GB/s u 1,6TB a 4TB modelu, v případě 3,2TB verze lze dosáhnout až na 4,5 GB/s.

 

V případě sekvenčního zápisu dat je maximum až 3 GB/s, u menších modelů pak 2,6 GB/s, respektive 2 GB/s. Pokud to srovnáme i s těmi nejvýkonnějšími SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s, jde o čtyřikrát až šestkrát vyšší rychlost čtení a zápis dat. To znamená velmi výrazné zkrácení doby uložení či načtení dat.

 

U serverů a náročných úloh ale není vždy potřeba řešit jen velké soubory, takže jsou důležité i hodnoty IOPS (Input/Output Operations Per Second), tedy počet operací pro čtení a zápis za sekundu.

 

Klasické pevné disky mají hodnoty kolem 100 IOPS, ty nejrychlejší pevné disky určené pro servery pak zvládnou až 210 IOPS. SSD DC P3608 ale v rámci náhodného čtení (4 kB) nabízí až 850 000 IOPS a u náhodného zápisu (4 kB) pak až 150 000 IOPS. Takové hodnoty jsou samozřejmě důležité při zpracování a analýze velkého množství dat z databáze, což je u serverů typické.

 

ssd.jpg

Dvě SSD v jednom

 

Intelu se podařilo takový výkon dosáhnout integrováním dvou NVMe SSD se dvěma řadiči, které lze ovládat softwarově pomocí Intel RSTe (Rapid Storage Toolkit for Enterprise). Právě rozhraní NVM Express umožňuje snížit odezvu mezi SSD a procesorem a využít propustnosti rychlé sběrnice PCI Express 3.0 x8. Oproti staršímu rozhraní AHCI, které zvládne maximálně jednu frontu s 32 příkazy, NVMe nabízí až 65 536 front a každá může mít 65 536 příkazů. Díky tomu nemusí procesor na nic čekat a data může zpracovávat mnohem efektivněji a rychleji, než s disky zapojenými přes rozhraní SAS nebo SATA.

 

SSD DC P3608 jsou založené na moderních 20nm flash čipech HET (High Endurance) MLC NAND, které mají vyšší výdrž než běžné čipy NAND flash. Nové modely podporují až tři kompletní přepsání denně, a to po dobu celé záruky, která je pět let. Celkově lze tak na 4TB SSD zapsat až 21,9 PB dat.

 

Data v bezpečí

 

SSD řady Intel DC P3608 jsou vybavené i technologiemi pro ochranu dat. Základní formu tvoří ochrana celé cesty a vrstev zpracování dat a použití ECC pro všechny paměti. Tímto řešením lze zabránit poškození dat, respektive zjistit případnou chybu a provést opravu.

 

I když je zpracování dat zabezpečené, stále může dojít i k tomu nejhoršímu – výpadku napájení samotného SSD. Pro tyto případy je SSD vybaveno technologií PLI (Power Loss Imminent) kombinující hardware, algoritmy a automatické testy, které dokáží zabránit ztrátě dat i v takto kritické situaci.

 

SSD je totiž vybavené kondenzátory, které slouží jako miniaturní záložní zdroj napájení, pomocí kterého lze i při úplném výpadku napájení dokončit všechny rozpracované úlohy a data bezpečně uložit. Data samozřejmě zůstávají uložená i bez nutnosti externího napájení.

 

Pro datacentra, servery i profesionály

 

Intel SSD DC P3608 kombinují vysokou kapacitu, extrémní rychlost a ochrany, které jsou při zpracování důležitých dat potřeba. Nové modely dokáží nahradit několik klasických SSD a v rámci jedné karty tak snížit i celkovou spotřebu.

 

V klidu mají všechny verze spotřebu jen 11,5 W, při čtení je to 18 W nebo 20 W u 4TB verze a při zápisu dat 30 W až 40 W. Hlavní použití tak najdou nejen v datacentrech, ale i výkonných firemních serverech, které zpracovávají velké množství dat nebo se na ně připojuje větší množství uživatelů či zákazníků. SSD DC P3608 zvládnou s duálním systémem řadičů NVMe snadno škálovat architekturu a dosáhnout tak rychle a jednoduše výkonného úložiště i pro ty nejnáročnější úkoly.

 

S velmi výkonnými kartami má zkušenost AutoCont

Zkušenost s Intel NVMe flashovými kartami má společnost AutoCont. S úspěchem je využívá u řady svých zákazníků, pro které je důležitý obrovský transakční výkon v počtu obsloužených operací za vteřinu. „Jedna taková karta je schopna poskytnout lepší parametry než celé diskové pole s desítkami či stovkami tradičních disků. Zejména databáze a informační systémy velmi často takový výkon potřebují,“ říká Pavel Heidrich, Presales Consultant společnosti AutoCont.

 

Na druhou stranu, ne vždy je vše o maximálních výkonových číslech, dodává. Jiní zákazníci AutoContu neprovozují takto náročné systémy, ale i přesto pro ně karty mají velmi zajímavý přínos. Klíčem ke všemu je extrémně krátká přístupová doba (latence), kterou flashové paměti přes NVMe rozhraní nabízejí. Pro aplikace těchto zákazníků není nejdůležitějším počet operací provedených za vteřinu (protože hardware jednoduše nabízí více, než je aplikace schopna využít), ale to, jak dlouho každá jedna operace trvá. U tradičních disků se latence pohybují v milisekundách, u flash pamětí jde o desítky či stovky mikrosekund, tedy o rozdíl minimálně jednoho řádu.

 

„Intel udělal v této kategorii zařízení za posledních pár let neskutečný pokrok a my ho dnes řadíme na špici ve své třídě. Je neuvěřitelné, jak rychle se svět flash pamětí posouvá kupředu. Vždyť ještě před pár lety byly kapacity 4 TB a výkon ve stovkách tisících IOPS na jediné kartě naprosto nepředstavitelné,“ shrnuje Pavel Heidrich ze společnosti AutoCont.