Po chytrých telefonech (smartphony), tabletech a spol. vstupuje do světa práce druhá generace digitálních technologií: bezdrátové technologie, jako například ProWiDi a WiGig od společnosti Intel, jakož i nositelná elektronika se integrují pro různé úlohy všedních pracovních dnů a způsobují posun v produktivitě.

 

Smartphony a tablety dnes patří v podniku často ke standardnímu vybavení. Technický vývoj se však mezitím posunul dále. Na jedné straně tu jsou nové přístroje, jako například phablety, zařízení 2v1 nebo vše-v-jednom (all-in-one). Svět práce ale také začínají ovlivňovat zcela nové trendy, jako je nositelná elektronika, 3D tablety a 3D tiskárny, které intenzivně mění charakter našeho pracoviště obdobně jako bezdrátová připojení k síti prostřednictvím ProWiDi od Intelu (bezdrátový displej) nebo WiGig (nový standard bezdrátového připojení).


Proglove.JPG

Zdroj: http://www.proglove.de/


Na straně druhé tu jsou výpočetní střediska příští generace, jež díky narůstajícímu připojení k internetu umožňují efektivní cloud computing a činí podniková data dosažitelná kdykoli a kdekoli.

 

Tyto technologie tvoří společný základ pro nové scénáře využití, jako je například internet věcí, Big Data, analýzy či podnikání v reálném čase. Nové technologie pronikají ve stále větší míře do všech oblastí soukromého a pracovního života. Podporují je v tom nejen operační systémy, navržené s ohledem na nové požadavky, ale především stále výkonnější hardware a rychlejší a inteligentnější procesory.

 

Rukavice Proglove - více kvality, vyšší efektivnost

Sice se zatím ne všechny uvedené technologie používají v podnicích ve velkém rozsahu, ale z větší části jsou již k dispozici jako prototyp nebo se nachází v již používaných zařízeních a aplikacích. Lze tak již dnes realizovat scénáře, při nichž se využívá Intel Proglove k optimalizaci nejrůznějších postupů ve výrobě nebo při podnikové kontrole jakosti. Intel Proglove je rukavice, která obsahuje velký počet senzorů a umožňuje bezdrátovou integraci v nejrůznějších oblastech použití.


Zdroj: http://www.proglove.de/


Inovativní pracovní nástroj umožňuje pracovníkům ve výrobě či v logistice provádět jejich činnosti rychleji, jednodušeji a bezpečněji a zvyšovat tím kvalitu i účinnost procesů. Mezi možné oblasti využití rukavic Proglove patří například automatické skenování zboží, ale i nacvičování a sledování určitých pracovních postupů, rozpoznávání určitých nástrojů a dílů, aby se zabránilo chybné montáži anebo kompletní dokumentace zboží a procesů.

 

Proglove přesvědčivě dokazuje, jak lze jednoduše a prakticky využít inteligentně koncipovanou nositelnou elektroniku s různorodými funkcemi a jaké možnosti použití by z toho v budoucnu mohly vyplynout.


Zdroj: The Creators Project


Intel RealSense - interakce jako s jinou osobou

To samé platí třeba pro technologii Intel RealSense , kterou lze použít nejen pro ovládání zařízení pomocí gest, ale i pro zaznamenávání a analyzovaní pohybů. Potenciál této technologie lze zpřístupnit pro nejrůznější scénáře použití, například pro bezdotykové ovládání gesty, při kterém uživatel komunikuje s počítačem jako s jinou osobou: prostřednictvím posunků či dokonce úsměvu. 3D skeny představují další případ použití, kdy může uživatel oskenovat objekty ze svého okolí - například umělecké dílo anebo hračku - a nechat následně zhotovit jejich trojrozměrné verze.

 

Technologie změní i oblast fotografie: Pomocí RealSense lze totiž změnit ohnisko už po nafocení snímku a provést tím změnu perspektivy. Fotoaparáty s touto technologií budou navíc moci samy měřit mezery a vzdálenosti. To vše otevírá navíc četné možnosti v oblasti marketingu a prodeje počínaje analýzou chování kupujícího a optimalizací prodejních ploch konče. Jisté je, že tento technologický vývoj už v blízké budoucnosti změní způsob, jakým lidé ve firmách pracují, a bude je i nadále spoluutvářet.

 

Tento článek byl původně publikován na http://www.computerwoche.de/ a jeho autorem je Stuart Dommett.