Pokud by to byla hádanka, měla by snadné řešení. Mikroprocesory pohánějí velkou část zařízení, která každodenně používáme. Sestávají z tranzistorů, základních stavebních kamenů digitálního věku. Cena těchto zařízení se v posledních letech dramaticky snížila, zároveň vzrostl jejich výkon a energetická úspornost. Také díky tomu se staly neodmyslitelnou součástí našich životů, ať už jde o chytré telefony, hodinky nebo automobily, ze kterých se staly pojízdné počítače.

 

Předešlé řádky asi nejsou pro nikoho z vás až  tak velkým překvapením, víte ale, díky čemu se tohle všechno stalo realitou? Ano, stojí za tím tzv. „Mooreův zákon“. Spoluzakladatel společnosti Intel Gordon Moore si už tři roky před jejím vznikem povšiml, že počet tranzistorů v čipu se bude geometrickou řadou zvyšovat. Asi sotva tehdy v roce 1965 tušil, že přišel s revoluční myšlenkou, která vstoupí do historie a bude motorem zcela zásadní technologické změny v následujícím půlstoletí. S padesátým výročím jsme se zeptali několika českých osobností, co pro ně Mooreův zákon znamená a jak vidí jeho osud v budoucích letech. Zajímavé postřehy a predikce vám přiblíží spisovatel a publicista Ondřej Neff, publicista a popularizátor vědy Petr Koubský, rapper a výtvarník Vladimír 518 a Pavel Kubů (odborník na zdravotnictví, dříve Intel).

 

 

Stále je pro vás těžké si představit, s jak malými rozměry dnešní technika operuje nebo jak rychlé bylo tempo jejího vývoje v posledních desetiletích? Máme tu pro vás srovnání s příklady z běžného života. Kdyby kupříkladu tranzistory v chytrých telefonech s procesory Intel Atom zůstaly velké jako v prvním CPU Intel 4004 z roku 1971, byl by jen mikroprocesor takového zařízení velký jako parkovací místo. A víceméně opačná situace: současné čipy bychom museli zvětšit na velikost rodinného domu, abychom mohli jednotlivé tranzistory vidět pouhým okem. A jak by to vypadalo, kdyby se veškerá technika zmenšovala dle tempa udávaného Mooreovým zákonem? Například auta by byla velká jako mravenci. Spoustu dalších příkladů naleznete v přehledné infografice k padesátému výročí Mooreova zákona.


FunFacts.JPG

 

Všudypřítomný duch inovace živený Mooreovým zákonem inspiruje lidi po celém světě.  Jde o mladé tvůrce, inovátory, nadšené vynálezce, vědce nebo lékaře, ti všichni nás budou i nadále oslňovat novými nápady a průlomovými objevy, které si dnes nedokážeme ani představit.