Dne 14. července Microsoft oficiálně ukončí podporu pro Windows Server 2003. Společnost Intel se ve spolupráci s analytiky z IDC rozhodla publikovat dvoudílný seriál, v němž firemním zákazníkům vysvětlí, proč a jak by měli upgradovat.


IDC odhaduje aktuální instalační základnu platformy Windows Server 2003 na 1,5 milionu. Firmy nadále používající operační systém, který se záhy stane zastaralým, budou čelit několika problémům v oblasti výkonu, nákladů, zabezpečení, údržby a regulací pokud tedy do ukončení podpory neprovedou upgrade.


server3.jpg

 

Přinášíme deset výhod upgrade na vyšší systém podle IDC:


1) Snížení zranitelnosti systémů vůči útokům na data

Data nikdy nelze zabezpečit naprosto dokonale. Mohli jsme to vidět na několika příkladech medializovaných datových úniků, k nimž došlo v roce 2014. Nicméně i tato rizika lze zmírnit. Hackeři neustále hledají možnosti infiltrace do systémů a firmy, které budou nadále používat Windows Server 2003, nebudou mít bez podpory proti útokům na citlivá místa žádnou ochranu.


2) Eliminace rizika nekompatibility

Pokud firma z nějakého důvodu neprovede upgrade z Windows Server 2003, mohlo by to pro ni mít katastrofické důsledky, pokud by po 14. červenci došlo ke ztrátě dat. Navrhovaná evropská legislativa ochrany dat, jež by mohla vstoupit v platnost již počátkem roku 2016, přichází s pokutami za ztrátu dat až ve výši 5 procent globálního obratu. Výše sankcí se má odvíjet od míry zavinění ztráty dat přímo firmou. Právě používání zastaralého softwaru s sebou přináší riziko vyšší pokuty.


3) Nižší provozní náklady

Firmy se nevyhnou růstu nákladů, pokud budou používat Windows Server 2003 i po ukončení podpory. Ty by podle odhadů IDC mohly do roku 2018 vzrůst až na 80 procent celkových nákladů datového centra.

server.jpg


4) Zvolte flexibilní hybridní cloudovou infrastrukturu

Nejnovější verze Windows Server 2012 R2 nabízí několik možností řešení infrastruktury, přičemž pro mnohé firmy bude patrně nejatraktivnější hybridní cloud. IT oddělením nabídne vyšší míru flexibility, protože umožňuje pracovní zátěž  rozložit mezi lokální a cloudové servery. Kapacitu tak lze navýšit buď dočasně ve špičce anebo dlouhodobě, například pokud firma expanduje. Firmy rovněž mají možnost hostovat pracovní zátěž v cloudové službě.

 

5) Eliminace zbytečných plateb za drahou zákaznickou podporu

Zastaralá, nepodporovaná a nekompatibilní serverová infrastruktura bude mít za následek vyšší objem plateb za drahou zákaznickou podporu. Může to být také komplikace při získávání pojištění proti ztrátě dat a dalším následným ztrátám, anebo může toto pojištění být příliš drahé


6) Méně náročúdržba

Údržba serverů s Windows 2003 se bude neustále prodražovat, neboť bude stále obtížnější vyhledat kompatibilní náhradní díly a stejně tak bude ubývat školeného personálu. Nejnovější verze Windows Server je kompatibilní s monitorovacími nástroji pro datová centra, včetně teplotních čidel a správu chlazení, což přispívá k úspoře celkových nákladů. Pokud firmy nezaujmou nový přístup, pak náklady na práci spojené s ruční správou a administrací fyzických a zejména virtuálních serverů vzrostou podle předpokladů mezi lety 2013 a 2018 o plných 19 procent.

 

server2.jpg

7) Úspora času administrátora

Podle odhadů IDC aktuálně zaberou 80 procent času administrátora údržba a řešení vzniklých problémů. Windows Server 2012 nabízí lepší automatizaci provozu, která uvolní zaměstnancům ruce a umožní jim zaměřit se na vývoj nových nástrojů a aplikací.


8) Příznivější poměr spotřeba/výkon

V roce 2012 měly nejvýkonnější evropské systémy x86 140 000 jader a nabízely výkon zhruba 1 000 TFLOPs při spotřebě 4 500 KW. V roce 2015 se hustota jader zvýšila, takže systémy nyní mají až 460 000 jader a jejich výkon je 6 000 TFLOPs. Zvýšila se i efektivita hardwaru, který nyní spotřebuje při šestinásobném výkonu jen necelou polovinu elektrické energie (2 300 KW). Zvýšení hustoty komponent znamená, že ve stejně velkém prostředí lze provozovat vyšší počet virtuálních serverů. IDC Server Tracker zjistil, že v letech 2010 až 2014 vzrostl v západní Evropě průměrný počet jader na server z šesti na devět. Nejnovější verze Windows Server rovněž podporuje velké virtuální servery, které lze použít k provozování náročných aplikací.


9) Snížení nákladů na licence

Firmy, které již provozují vyšší počet virtuálních serverů, mají nyní příležitost ušetřit na nákladech za licence. Windows Server 2012 Datacenter edition dokáže snížit licenční poplatky proto, že nejsou účtovány podle serverových instancí, ale podle procesorových patic.


10) Využijte nejnovější aplikace

Upgrade z Windows Server 2003 umožní firmám provést aktualizaci na nejnovější verze aplikací. To jim zajistí lepší funkce, zabezpečení i správu. U aplikací, které nelze aktualizovat a migrovat, budou firemní uživatelé donuceni k ukončení životnosti produktu, který by mohl představovat bezpečnostní riziko.